avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Care este diferenta intre Prescriptia raspunderii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Care este diferenta intre Prescriptia raspunderii penale si prescrierea pedepsei

Buna ziua fratele meu a fost condamnat pentru furt in 2005 la 1,6 ani de inchisoare cu executare si in 2007 a primit o noua pedeapsa de 7.6 ani pentru talharie (nu a fost prins si arestat pana acum ) pedeapsa de 1.6ani sa prescris si i-am angajat o, avocata pentru a incerca sa ii schimbam incadrarea de la talharie la furt si eventual pentru a obtine o pedeapsa mai mica, numai ca am nelamuriri el are deja mai bine de 6 ani de la finalizarea procesului,in mod normal trebuie sa stea 12.6 ani pentru a se prescrie pedeapsa,intrebarea mea este daca acum redeschidem procesul si ulterior obtinem o pedeapsa mai mica 4 5 ani, incepe sa curga un nou termen(adica a stat cei 6 ani ascuns degeaba) sau termenul de prescriptie se i-a in calcul din 2007 de cand a fost condamnat
Prescrierea raspunderii penale intervine in cazul in care intr-o anumita perioada de timp, numita termen de prescriptie, organele de cercetare penala nu reusesc sa abtina o condamnare definitiva a faptuitorului, adica ori procurorul nu a adunat probe suficiente ca sa trimita dosarul in instanta, fie instanta nu a dat inca o hotarare definitiva de condamnare).
Prescrierea executarii pedepsei intervine cand exista o hotarare de condamnare definitiva si nu s-a reusit punerea ei in executare.
In ce priveste partea a doua a intrebarii, ati mai pus-o aici pe site, si drept sa va spun eu nu inteleg cum puteti sa redeschideti un dosar, tinand cont ca in cazul respectiv s-a dat deja o hotarare definitiva de condamnare? Ati folosit la timpul lor caile de atac legale? Daca da, ce tip de actiune vreti sa deschideti acum dupa 6 ani de la condamnare?
In legatura cu prescrierea raspunderii penale, care ar fi termenul? Multumesc
fratele meu la momentul savarsirii faptei nu avea domiciuliu stabil nu a fost reprezentat si in baza actului de vanzare cumparare a casei care arata ca nu avea domiciuliu stabil cere redeschiderea dosarului pentru a incerca schimbarea faptei (avocata spune ca dosarul a fost trimis la procuratura si aprobat acum urmeaza sa mai aprobe si tribunalul sau parchetul rejudecarea)dar cum spuneam el daca i-a o pedeapsa mai mica termenul de prescriptie nu incepe sa curga incepand de anul asta ?.. si avocata care cred eu ca e BLONDA spune ca incearca sa obtina prescrierea executari pedepsei ceea ce nu se poate pt ca el trebuie sa stea 12,6 ani din 2007 .. ma intreb cum poate ea schimba ceva in bine in favoarea fratelui meu ?
Art. 122
Termenele de prescripţie a răspunderii penale
Termenele de prescripţie a răspunderii penale pentru persoana fizică sunt:
a) 15 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 15 ani;
b) 10 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani, dar care nu depăşeşte 15 ani;
c) 8 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;
d) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depăşeşte 5 ani;
e) 3 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii care nu depăşeşte un an sau amenda.
Termenele de prescripţie a răspunderii penale pentru persoana juridică sunt:
a) 10 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită de persoana fizică pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani;
b) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită de persoana fizică pedeapsa închisorii de cel mult 10 ani sau amenda.
Termenele arătate în prezentul articol se socotesc de la data săvârşirii infracţiunii. În cazul infracţiunilor continue termenul curge de la data încetării acţiunii sau inacţiunii, iar în cazul infracţiunilor continuate, de la data săvârşirii ultimei acţiuni sau inacţiuni.

Dumneavoastra vreti sa depuneti o contestatie in anulare. Conditiile de admisibilitate sunt :
Art. 386
Cazurile de contestaţie în anulare
Împotriva hotărârilor penale definitive se poate face contestaţie în anulare în următoarele cazuri:
a) când procedura de citare a părţii pentru termenul la care s-a judecat cauza de către instanţa de recurs nu a fost îndeplinită conform legii;
b) când partea dovedeşte că la termenul la care s-a judecat cauza de către instanţa de recurs a fost în imposibilitate de a se prezenta şi de a încunoştinţa instanţa despre această împiedicare;

Important mai este sa stiti ca :
Contestaţia în anulare
Art. 388
Termenul de introducere

Contestaţia în anulare pentru motivele arătate în art. 386 lit. a) b) c) şi e) poate fi introdusă de către persoana împotriva căreia se face executarea, cel mai târziu în 10 zile de la începerea executării, iar de către celelalte părţi, în termen de 30 de zile de la data pronunţării hotărârii a cărei anulare se cere.

Contestatia in anulare se depune la instanta de recurs a carei hotarare se contesta.
as fi foarte curios de subiectul acesta cu prescrierea .... fapta facuta in 2002 si condamnat in 2013.(o balbaiala defapt intial 3 ani cu suspendare dupa care la curtea de apel 5 ani cu executare (evaziune fiscala) intrebarea mea e simpla prescriptia e doar pe Hartie sau si in realitate.??

Alte discuții în legătură

Prescrierea faptelor penale misu1972 misu1972 Buna ziua, cum se calculeaza prescrierea faptelor penale ? De la data savarsirii faptei pana cand ?....pana la condamnarea ramasa definitiva dupa apel ?...sau ... (vezi toată discuția)
Prescriere infractiune de fals si uz de fals inicole inicole care este termenul de prescriere pt infractiunile de fals si uz de fals? (vezi toată discuția)
Prescrierea faptei penale klaudel klaudel buna as dori sa stiu daca o ramanere definitiva in octombrie 2011 cu pedeapsa de 3 ni cand va beneficia de prescrierea faptei.:D.sau de cand are loc ... (vezi toată discuția)