avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata intretinere bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata intretinere bloc

Buna ziua,
As dori sa-mi spuneti si mie pe numele cui trebuie facuta chitanta care atesta plata intretinerii la bloc,in conditiile in care locatarul nu este acelasi cu proprietarul;eu gandesc ca pe numele proprietarului(locatarul e mama mea)dar in cazul unei fraude ,nu stiu daca eu(in calitate de proprietar) pot merge in instanta cu chitante pe numele mamei mele(chiar pana acum cateva luni in urma, erau pe numele tatalui meu decedat de 7 ani);in cazul inchirierii de ex.,chiriasul (platitorul), nu are chitanta pe numele lui
Cel mai recent răspuns: donjoe , utilizator 16:17, 15 Februarie 2016
Se face pe numele propietarului. In cazul chiriei chitanta tot pe numele proprietarului se face.
Ultima modificare: Marți, 6 August 2013
ContSters66930, utilizator
Asociatia de proprietari detine raporturi de obligativitate prin acordul de asociere-strict cu proprietarul imobilului
In conformitate cu dispozitiile in vigoare asociatia de proprietari,in temeiul art 50 din L nr 230/2007 poate demara procedura de recuperare sume cu titlu de restanta impotriva proprietarului apartamentului
In conditiile in care plata obligatiilor lunare de intretinere se achita de catre locatar,important este a se consemna in chitanta numarul apartamentului
Asociatia de proprietari nu are raporturi/obligatii fata de locatar/chirias,astfel incat legal chitanta justificativa a achitarii cotelor lunare de intretinere se intocmeste pe numele proprietarului de drept al apartamentului,care prin acordul de asociere detine drepturi si obligatii in raport si fata de asociatia de proprietari
Multumesc de raspuns
Eu voiam sa stiu daca in cazul in care administratorul "fuge"cu banii,eu pot sa-l dau in judecata,dovedind ca a incasat acei bani de la apart.respectiv(nr.de apt. e mentionat pe chitanta),dar de la altcineva(in speta de la mama sau chiriasul meu
Chitanta se emite pe numele celui care plateste, in speta aceasta, pe numele mamei dv., ca dansa locuieste acolo cu acte in regula.
Pe administrator, daca fuge cu banii, nu-l puteti da dv. in judecata intrucat nu aveti caliate procesuala, ci asociatia cu care administratorul are contract.

Nu va faceti probleme asupra numelui de pe chitanta pentru ca ea doveste ca pentru apartamentul nr. X s-a platit o suma, in data de...., reprezentand.... Asta este important si asta conteaza, nu numele platitorului.
Asta daca este trecut nr de apartament. Dar cand scrie numele si luna... si ce reprezinta.
Nu mi se pare corect sa fie trecut numele celui care sta acolo, chiar daca e chirias.
Chiriasul poate pleca cu chitantele si apoi sa se trezeasca proprietarul cu restante si atunci cum dovedesti ca ai platit?

Alte discuții în legătură

Plata intretinerii pe numele chiriasului Tzimpirika Tzimpirika Societatea la care lucrez a inchiriat apartamente pentru angajati. Pe langa chirie, achitam si utilitatile (inclusiv intretinerea). Chitantele de la ... (vezi toată discuția)
Chitanta as. de proprietari Wal99 Wal99 Asociatia de Proprietari refuza sa elibereze chitanta de plata contributiilor la intretinere pe numele firmei. Societatea inchiriaza de la proprietar un garaj ... (vezi toată discuția)
Tarati intr-un proces cu asociatia de proprietari gabriela68ful gabriela68ful Nu imi dau seama ce se intampla cu justitia, cum se pot face atatea faradelegi si ilegalitati ? Pe scurt, am inchiriat un apartament cu un coleg de servici pe ... (vezi toată discuția)