avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Avocat - incheiere contract casa de sanatate si ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Avocat - incheiere contract casa de sanatate si inscriere medic de familie

Spuneti-mi, va rog, cum se procedeaza sa beneficiez de asigurare de sanatate ca avocat?

Eu din 2008 pana in 2013 nu am lucrat nicaieri, nu am fost PFA etc. si nu am platit contributii la CASS.

Din 2013 sunt avocat stagiar si as vrea sa am posibilitatea sa beneficiez de servicii medicale daca va fi cazul vreodata, Doamne fereste.

Se poate daca inchei contract cu CASS sa ma oblige sa platesc retroactiv vreo contributie? Asa cum am zis, pana in 2013 nu am obtinut venituri din nicio activitate.

Va rog sa faceti trimitere si la articolele de lege care reglementeaza aceasta situatie.

Multumesc

Alte discuții în legătură

Contributii avocat Georgian2all Georgian2all Buna ziua. Am o intrebare/ nelamurire, la care va rog, sa ma ajutati. Am avut zilele acestea o discutie cu o cunostiinta apropiata, si din una-n alta am ajuns ... (vezi toată discuția)
Contract cu cas pentru pfa shnex shnex Salut! Mi-am facut PFA de cam jumatate de an si am inteles ca trebuie sa inchei un contract si cu casa de asigurari de sanatate, dar ca nu ar fi ... (vezi toată discuția)
Plata cass pe 5 ani in urma acatanas acatanas Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: din anul 2002 pana in prezent sunt angajata cu CIM la o firma unde mi s-au platit regulat toate contributiile ... (vezi toată discuția)