Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Coruperea de minori se pedepseste sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Coruperea de minori se pedepseste sau nu?

Exemple:
1. Barbat in varsta de 25 de ani gospodareste (fara casatorie) cu o fata de 15 ani – ii cumpara haine, dulciuri s.a., dar fata (din familie saraca) nu mai merge la scoala (nici nu vrea) pt ca e ocupata in gospodarie si trebuie sa aiba grija de iubit. Parintii fetei au reclamat faptul la politie si... barbatul continua sa faca sex cu minora – nu s-a constatat a fi "corupere de minori”.
Femeie in varsta de 23 de ani gospodareste cu un adolescent in varsta de 16 ani... Parintii lui nu au nimic de comentat... Ea ii cumpara cele necesare pt scoala (pt ca merge zilnic la scoala si are note bune), ii cumpara haine... il intretine.
2. Barbat in varsta de 30 de ani, face sex azi cu o pustoaica in varsta de 14 ani, maine cu una de 16, poimaine cu una de 15 s.a.m.d. Toate fetele sunt din familii sarace si tipul le cumpara haine, le da bani si parintilor... Deoarece, la un moment dat, a refuzat sa mareasca "sponsorizarea” pt parinti a fost reclamat si acuzat pt... corupere de minori.

Rationez absurd spre deloc daca nu inteleg care este diferenta intre primul exemplu si al doilea?
Nu in ambele cazuri sunt constatate relatii sexuale (consensuale) intre adulti si minori? Practic, cati ani trebuie sa aiba un minor pt ca adultii care fac sex cu ei sa fie acuzati ca ii corup sexual?
trope_doi, sincera sa fiu nici macar n-am habar care varianta de cod penal mai e in vigoare (ultima data cand am citit temeinic dr. penal a fost pentru examenul de definitivat, acum vreo 8 anisori) dar, din cate imi amintesc eu, nu avem nici o infractiune botezata 'corupere de minori".

Avem "act sexual cu un minor" - conditia fiind ca minorul sa nu fi implinit 15 ani sau daca este intre 15- si 18 atunci fapta trebuie sa fi fost savarsita de o persoana care are anumite calitati (tutore, cuator, profesor ...etc) si sa se fi folosit de acesta calitate pentru obtinerea consimtamantului minorului intre 15-18, altminteri nu e fapta penala e ...libertate sexuala.

Avem de asemenea "seductia" reprezentand fapta aceluia care prin promisiuni de casatorie determina o persoana de sex feminin mai mica de 18 ani sa aiba cu el raport sexual (altfel spus presupune un consimtamant obtinut prin inducere in eroare).
....
In fine, cam in toate cazurile (cu exceptia minorului mai mic de 15) se impun a fi analizate mijloacele de determinare si alte aspecte destul de subiective pentru a putea vedea daca fapta cade sub incidenta vreunui text din c.pen., drept pentru care nu cred ca pot fi trase concluzii din cele 2-3 povesti de mai sus cata vreme nu cunoastem, cu adevarat, situatia de fapt.

Adica, degeaba se dau parintii de ceasul mortii daca minorul mai mare de 15 ani zambeste frumos si-i zice organului ...de urmarire penala vreo doua propozitii de s-ar culca si el cu ea, convins ca nu face nici o fapta penala. Sau viceversa: dai de una de-ti vine sa zici ca pana si prostitutia a fost distrusa de amatori in comparatie cu profesionalismul ei, dar, cand se-apuca de etalat talentele actoricesti, juri ca e o proaspata coboratoare din heruvimi.
Asa ca, e cam dificil de transat pe forum.
romascanu, moderator
nici eu nu cred infractiunea "Coruptie de minori" e prin codul penall. Coruptie sexuala, act sexual cu un minor, seductie da...

Diferenta dintre cele doua (parerea mea) este ca o persoana de sex feminin poate sa dobandeasca capacitte deplina de exercitiu de ;a 15 ani. (in conditiile speciale...) in timp ce un "mascul" nu.

Si eu am aceeasi parere ca si av. Romascanu
Practic, cati ani trebuie sa aiba un minor pt ca adultii care fac sex cu ei sa fie acuzati ca ii corup sexual?

Codul penal:

Art. 198. - Actul sexual cu un minor

Actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex care nu a împlinit vârsta de 15 ani se pedepseste cu închisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex între 15-18 ani, daca fapta este savârsita de tutore sau curator ori de catre supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori daca faptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenta sa asupra acesteia.

Daca actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de catre fãptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani si interzicerea unor drepturi.

Daca faptele prevazute în alin. 1-3 au fost savârsite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani si interzicerea unor drepturi, iar daca pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani si interzicerea unor drepturi.

Când fapta prevazuta în alin. 1 a fost savârsita în împrejurarile prevazute în art. 197 alin. 2 lit. b) ori daca faptele prevazute în alin. 1-4 au avut urmarile prevazute în art. 197 alin. 2 lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani si interzicerea unor drepturi.

Daca fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi.

Art. 199. - Seductia

Fapta aceluia care, prin promisiuni de casatorie, determina o persoana de sex feminin mai mica de 18 ani, de a avea cu el raport sexual, se pedepseste cu închisoare de la 1 la 5 ani.

Împacarea partilor înlatura raspunderea penala.

Art. 200. - Abrogat

Art. 201.- Perversiunea sexuala

Actele de perversiune sexuala savârsite în public sau daca au produs scandal public se pedepsesc cu închisoare de la unu la 5 ani.

Actele de perversiune sexuala cu o persoana care nu a împlinit vârsta de 15 ani se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza si actele de perversiune sexuala cu o persoana între 15-18 ani, daca fapta este savârsita de tutore sau curator ori de catre supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori daca fãptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenta sa asupra acesteia.

Daca actele de perversiune sexuala cu o persoana care nu a împlinit vârsta de 18 ani au fost determinate de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de catre faptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani si interzicerea unor drepturi.

Dacã faptele prevazute în alin. 2, 3 si 31 au fost savârsite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani si interzicerea unor drepturi, iar daca pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani si interzicerea unor drepturi.

Actele de perversiune sexuala cu o persoana în imposibilitate de a se apara ori de a-si exprima vointa sau prin constrângere se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

Daca fapta prevazuta în alin. 1 - 4 are ca urmare vatamarea grava a integritatii corporale sau a sanatatii, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani si interzicerea unor drepturi, iar daca are ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 ani si interzicerea unor drepturi.

Art. 202. – Coruptia sexuala

Actele cu caracter obscen savârsite asupra unui minor sau în prezenta unui minor se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

Când actele prevãzute la alin. 1 se savârsesc în cadrul familiei, pedeapsa este închisoarea de la unu la 7 ani.

Daca faptele prevazute în alin. 1 si 2 au fost savârsite în scopul producerii de materiale pornografice, maximul special al pedepsei se majoreaza cu 2 ani.

Ademenirea unei persoane în vederea savârsirii de acte sexuale cu un minor de sex diferit sau de acelasi sex se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
Am scris "corupere de minori” pt ca e o sintagma des utilizata (cu sens cunoscut de cei mai multi), si nu ma astept ca cineva sa fie de acord cu mine... in privinta abuzurilor sexuale asupra doamnelor in varsta de 15, 16 ani (care viseaza la Dl Perfect), care se comporta – multe – asa cum corect a descris dna Romascanu..

Libertatea sexuala sa se manifeste intre adolescenti, eventual, nu intre adolescenti si adulti. Doua exemple nu ilustreaza nimic – dar sunt o multime, si toate "pe bune”.
Bineinteles ca nu poate fi transat pe un forum... cand e abuz, cand nu e; cand e sex cu minor, cand nu... pt ca legea nu e transanta (ca in alte tzari pe care unul si altul le dau ca exemple) si nici ninorul nu e minor in orice situatie din viata lui de minor.
Pana si "seful” colegiului medicilor (?!?) a declarat despre o copila in varsta de 11 ani care a avortat in U.K. (dupa mare scandal mare) ca nu e asa o mare problema sa nasca... Citez: "Daca familia nu poate creste copilul va fi preluat in grija Statului”.
Sigur, in cazul prostituatei in varsta de 11 ani (care a si nascut, dar copilul a murit) bolnava de sifilis, au fost "pedepsiti” toti cei care au intretinut relatii sexuale cu ea. Prostituata la 11 ani!! – adultii sunt... dovediti ca au "fost cu ea”... si ce, e vreo problema?! Ea a vrut...
Nici incestul nu va mai fi infractiune..., experiente medicale ("bineinteles” – in anumite conditii) pot fi efectuate pe handicapatii mintal... Legitima aparare... numai noaptea... Ne mai trebuie un cod penal? Mai trebuie puscarii?! Pt a raporta U.E. rata scazuta a infractionalitatii "legislativul” romanesc e capabil sa excluda infractiunile din realitatea romaneasca.
Se poate vorbi in RO despre protectia copiilor, adolescentilor..., a persoanei in general? Da, de fapt, de vorbit se poate: se vorbeste si se scrie mult...
Ce interesant ar fi sa scrie in legea romana ceva de genul: "unei persoane care a implinit varsta de 21 de ani i se interzice sa intretina relatii sexuale cu o persoana care nu a implinit aceasta varsta”. Ar fi clar si concis dar... deh! tinerii se dezvolta altfel azi... Poate ca aspect fizic...

Poate ca mi s-a odihnit creierul, dar chiar sper la ziua cand fetele in varsta de 11-12-13 ani nu vor mai deveni mame atat de des...
Ceea ce nu se intampla in imediata nostra apropiere nu inseamna ca nu se intampla deloc. :(
Imi cer scuze ca intru in aceasta discutie exclusivista dar eu cred ca problema porneste de la tinerele fete sarace.
Ele ii seduc pe domnii majori si aceasta deorece sunt afectate de saracie.Vor sa scape de familia lor si de saracie, de violente.

Eu nu vreau sa judec pe nimeni si cred ca fiecare ar trebui sa procedeze la fel.

Mai este o chestiune si legata de faptul ca in ziua de astazi minorele cand devin majore deja sunt expirate in multe cazuri.
Multe dintre ele spera sa isi gaseasca un sot atunci cand inca mai pot gasi nu atunci cand...
Ma refer la cele care au deja 15 ani.

Cat priveste coruperea de minori este o sintagma folosita de oameni.
Am putea sa le predam dreptul penal pe forum , sa facem cursuri de drept si sa le explicam in amanunt care sunt elemente constitutive ale fiecarei infractiuni in parte.Dar oamenii nu vor sa faca cursuri de drept, vor doar sa afle daca este sau nu infractiune o fapta pe care au comis-o.
Vor sa isi traiasca viata asa cum pot, sa fie fericiti si sa respecte si legea penala.Eventual sa nu fie condamnati aiurea si sa faca inchisoare.Caci si asta e posibil.

avocat Claudiu Lascoschi