Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxa radio
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxa radio

buna seara,

am un prieten care a primit in ianuarie 2012 o notificare pt firma lui, din partea Soc Romane de Radiodifuziune prin care era anuntat ca are de plata o anumita suma catre ei, reprezentand plata radio pe ultimii trei ani.
Acum in noiembrie 2013 a primit o Atentionare, i se spune ca daca nu plateste suma respectiva in termen de 10 zile, va fi dat in judecata!!!
Ce imi puteti recomanda? Precizez ca plicul nu a fost cu confirmare de primire, l-a gasit in cutia postala. Intrebarea mea este, printre altele, ce se poate intampla in cel mai rau caz daca nu plateste? chiar va fi dat in judecata daca nu plateste? si daca da, in momentul in care va fi chemat in instanta, ar putea sa plateasca atunci suma respectiva fara a plati alte cheltuieli de judecata/daune? imi cer scuze, nu stiu daca am selectat corect incadrarea acestui mesaj.

va multumesc!
Maria Gradinaru, utilizator