Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... CEDO - dosar, procedura
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

CEDO - dosar, procedura

Buna ziua, in noiembrie sotul a fost arestat, insa nici pana acum nu am primit decizia de la ICCJ, desi saptamanal depun cerere de urgentare deoarece s-a depasit termenul de 20 de zile. Problema este ca am nevoie de aceasta decizie pt CEDO. Care sunt pasii pt cererea catre CEDO?? Sotul imi tot spune ceva de niste timbre care vin de la ei. Care este procedura? Va multumesc mult.
Romanii au posibilitatea sa dea statul in judecata, daca le-au fost incalcate drepturile fundamentale prevazute de Conventia Europeana a Drepturilor Omului. Pentru a face lucru, ei trebuie sa adreseze o cerere Curtii Europene a Drepturilor Omului, institutia care garanteaza respectarea acestor drepturi. Din 2014 regulile pentru intocmirea cererii catre CEDO vor fi modificate.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc
Stimată doamnă,

În primul rând, ca o consecință a intrării în vigoare a noilor prevederi ale Regulamentului Curții, condițiile de depunere a unei aplicații s-au înăsprit. Va trebui să depuneți aplicația completă, prin acest lucru înțelegând inclusiv decizia finală, pronunțată în recurs. Calculul termenului de recurs se poate socoti de la redactarea deciziei motivate.

Va mai trebui să mai aveți în vedere și obiectul cererii de Curte Europeană, diferențiat dacă este vorba despre o arestare (preventivă) față de o condamnare definitivă.

Drepturile protejate de Convenție pot fi încălcatre și în procedura arestarii preventive - cum ar fi Art.5, vezi, în acest sens, Cauza SCUNDEANU v. România, Cererea nr. 10193/02, Hotărârea din2 februarie 2010 - dar aceasta nu înseamnă că vă referiți, neapărat, la o faptă judecată definitiv, cu particularitățile acesteia.

Cu stimă.

Este o decizie definitiva este arestat si inca nu am decizia. In concluzie pot sa depun cererea dupa ce iese hotararea chiar daca depaseste 6 luni de la pronuntare?? Va multumesc mult
Stimat forumist,

Da, cu condiția să o depuneți în mai puțin de 6 luni de la data motivării. Este necesar să și argumentați faptul că motivarea s-a redactat ulterior și că veți calcula termenul de la aceasta.

Repet, noile cerințe arată depunerea unui dosar complet.

Cu stimă.