Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand s-a acordat majorarea punctajelor de grupa 1???
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand s-a acordat majorarea punctajelor de grupa 1???

Buna ziua am iesit la pensie de boala in anul 1991 si in anul 1996 la pensie de batranete.Am in total ani de munca 39 dintre care 24 ani 11 luni 29 zile de grupa 1.In prezent am o pensie de 1168 lei.In anul 2008 conform OUG 100/2008 am primit 0,50 puncte pentru fiecare an de spor de vechime pentru stagiul in gr I de munca.Conform OUG 209/2008 urma sa primesc diferenta fata de majorarea cu 50 % a punctajelor anuale realizate pe perioada lucrata in grupa I,in ianuarie 2010.Aceasta OUG a fost amanata in februarie 2011,dar nu am primit nimic.Am fost la Oficiul de pensii Resita Caras-Severin pentru o lamurire,si mi s-a spus ca pensia este calculata corect.Ce ar trebui sa fac,unde ar trebui sa ma adresez pentru a mi se explica ce proceduri ar trebui sa urmez pentru a beneficia de majorarea grupei care mi se cuvine,si daca beneficiez ca nu mai inteleg nimic.Va multumesc si as dori un raspuns
A doua majorare trebuia sa o primiti incepand cu 01/01/2011 prin aplicarea art.169 din legea 263/2010.
~ Conținut șters la cerere ~
Precizati punctajul meidu anual din decizia prin care vi s-a aplicat O.U.G.100/2008 si actualul punctaj mediu anual de pe un cupon.
Stagiul de cotizare in campul muncii este de 24 ani 11 luni 29 zile grupa 1.Pe decizie scrie : cu adaugarea a 6 luni/an are vechime totala de 39 de ani.Pensia este calculata cred eu doar pe cei 24 de ani fara adaugarea diferentei de ani pana la 39 deoarece in ianuarie 2008 am avut pensie de 611 lei si nr.puncte 1.04999. Consider ca dupa 39 de ani valoarea punctajului calculat este mic.
Nr.puncte in ianuarie 2008 am avut 1.04999 cu o pensie de 611 ron
Nr.puncte in ianuarie 2014 am avut 1.47122 cu o pensie de 1164 ron