Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Fraude pe net
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Fraude pe net

Stimati Domni si Doamne..astazi am fost TILHARIT PUR si SIMPLU de catre o persoana din tara(mi-a zis k este din sibiu) prin intermediul WESTERN UNION....a trebui sa cumpar un telefon de la el si in schimb eu sa-i dau 2000ron...bun si facut...am vb cu el sa-mi trimita prin curierat telefonul iar eu sa-i dau banii la ramburs insa el a venit CU O VERSIUNE FOARTE CREDIBILA...mi-a zis ca imi trimite telefonul printr-o companie de autocare prin soferul unuia din acestia iar eu in acest timp sa-i fac confirmarea ca trimit baii catre el prin WESTERN UNION dar cu conditia sa nu ai dau ACEL COD SE SECURITADE FORMAT DIN 10 CIFRE...eu foarte sigur in sistemul de transfer bancar al celor de la WU am trimis banii iar dupa aceea l-am sunat si i-am comunicat ca banii sunt in sistem,mentionez ca MI-A CERUT NUMELE,PRENUMELE ,SERIA SI NR DE BULETIN pt a le da catre acea persoana care trebuia sa-mi aduca telefonul in Bucuresti(A ZIS EL).nimic altceva nu mi-a mai cerut..a ramas ca seara cind am telefonul in mina mea, sa il sun si sa-i comunic CODUL "MTCN"(codul de transfer format din 10 cifre)...zis si facut...dupa aproape 10-15minute de la transferarea banilor am primit un msj txt pe telefon precum ca banii sa-u ridicat de catreX (numele acelei persoane in care eu am facut transferul)...imediat in secunda urmatoare am fugit inapoi catre banca sa fac ceva de genul ca sa opresc transferul de bani insa SURPRIZA MARE...BANII ERAU DEJA RIDICATI DE CATRE ACEA PERSOANA...am sunat la 112 si au trimis un echipaj acolo la sediul bancii unde am facut transferul de bani online(Raiffeisen Bank-Agentia Chitila Residenz)...au venit domnii de la politie,le-am explicat situatia cum s-a intimplat am mers cu totii la Dna Director in birou si am incercat sa aflam cum este posibil asa ceva sa se ridice banii fara ca eu sa divulg acel cod MTCN iar cei de la banca mi-au zis k asa ceva nu se poate intimpla insa deoarece sistemul este sigur dar banii mei au disparut fara urma in timp foarte scurt...am mers la sectia de politie, am dat declaratia iar un domn inspector foarte generos de acolo a insistat ca este un caz serios si ca trebuie sa facem ceva in cazul asta...am mers impreuna iarasi la aceeasi banca de unde am trimis banii si am incercat sa facem ceva de a intra in contact cu cei de la WU...ne-a dat o adresa din Bucuresti a sediului central al celor de la WU..se afla pe Bd. Iancu de Hunedoara nr.54B,Et.2,Modul.42,Sect.1(in apropiere de spitalul Grigore Alexandrescu)...am plecat impreuna intracolo pentru a fece ceva ca sa putem remedia cit mai curind ceva din situatia asta insa si aici SUPRIZA MARE...sediul celor de la WU este de fapt cu numele si de fapt acolo se afla o firma de Prestari Servicii care se ocupa cu documentatia celor de la WU..cind am intrebat cum sa facem sa intram in legatura cu cei de la WU ni sa spus ca nu avem cum...Dl. Inspector de la Politie care se afla impreuna cu mine a cerut mai multe detalii insa fara succes...ni s-a zis ca sunt confidentiali si nu putem sa avem nici-un fel de acces de a avea contact cu ei(WU)...normal ca am devenit putin nervosi si EU personal am amenintat acea Domnisoara de la receptie ca am sa merg sa anunt PRESA pentru asa ceva mai ales ca eu am fost INSELAT prin sistemul celor de la WU...acea domnisoara vazind ca am facut astfel de acuze ne-a invitat sa lom loc intr-un birou si ca va face tot posibilul sa rezolve ceva pt noi...dupa vreo citeva minute a revenit la noi cu un nr de telefon al unei doamne reprezentan pe numele deY si am reusit sa avem o convorbire cu acea persoana...am sunat la acel nr de tel si i-am spus acelei doamne "povestea aceasta frumoasa" iar domnia sa a inceput sa faca acuze asupra mea precum ca "EU AM DIVULGAT ACEL COD-MTCN" si ca la ei in sistem nu se poate face asa ceva insa a reusita sa ma innebuneasca si mai tare iar ca sa avem o sansa cit de mica de a afla de unde s-au ridicat banii(agentie si localitate) ne-a spus ca trebuie sa facem ADRESA DE LA POLITIE CATRE PARCHET pentru acest caz iar dupa aceea sa ar urma sa primim un raspuns despre locatie si datele celui ce a ridicat banii....am revenit la politie si am dat declaratie si s-a intocmit un dosar cu incepere penala pe numele acelei persoane pe nume de X ....acum astept sa vad daca se va rezolva ceva si mai am vreo sansa sa imi recuperez banii de la WU......VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI CU ACEASTA PROBLEMA DEOARECE E STRIGATOR LA CER...mentionez ca astazi am sunat la PROTV ca sa-i anunt despre acest caz insa pina acum nu m-au contactat deloc in plus de asta am sunat la cei de la NATIONAL TV/stiri iar o domnisoara de acolo mi-a zis ca acesta nu este un caz de cancan si ca eu nu stiam ca daca trimit banii prin transfer bancar acea persoana care urma sa o primeasca nu ai mai trebuie altceva decit numele meu (nu mai ar avea nevoie si de acel cod de siguranta-MTCN)....VA ROG DIN SUFLET PT CA SUNT DISPERAT SI NU STIU CE SA MAI FAC...SUNTETI ULTIMA MEA SPERANTA...VA ROG SA MA AJUTATI.!!!
Admin, administrator
plangere penala, evident
ce mai pot sa fac...va rog sa ma ajutati...unde sa ma mai adresez...?????
La avocat si impreuna mergeti la parchet !
Cei de la politie mi-au zis ca se ocupa ei de caz de astazi inainte..eu doar ramine sa astept sa mai trec maine pe la sectia de politie iar dupa aceea sa astept dar ideea este ca nu prea ma crede nimeni ca NU am dat acel cod MTCN, pe aici inasa dupa ce am citit, nu sunt eu prima si singura persoana ce sa trezit fara bani prin acest sistem al celor de la WesternUnion, se pare ca e un caz destul de des intalnit la noi insa cei de WU sustin sus si tare ca sistemul lor este unul de maxima siguranta si uite ca eu am ramas fara bani in maxim 10min dupa ce am epediat banii fara a divulga acel cod MTCN.
Este strigator la cer cum am putut sa ma incred intr-un sistem care se adevereste ca pina la urma este foarte vulnerabil in fata unor persoane cu aptitudini foarte bune in domeniul IT.

Un exemplu pe larg am gasit in acest site:
www.avocatnet.ro/content/for...
Cristiano43, utilizator
Cristiano43 a scris:

Cei de la politie mi-au zis ca se ocupa ei de caz de astazi inainte..eu doar ramine sa astept sa mai trec maine pe la sectia de politie iar dupa aceea sa astept dar ideea este ca nu prea ma crede nimeni ca NU am dat acel cod MTCN, pe aici inasa dupa ce am citit, nu sunt eu prima si singura persoana ce sa trezit fara bani prin acest sistem al celor de la WesternUnion, se pare ca e un caz destul de des intalnit la noi insa cei de WU sustin sus si tare ca sistemul lor este unul de maxima siguranta si uite ca eu am ramas fara bani in maxim 10min dupa ce am epediat banii fara a divulga acel cod MTCN.
Este strigator la cer cum am putut sa ma incred intr-un sistem care se adevereste ca pina la urma este foarte vulnerabil in fata unor persoane cu aptitudini foarte bune in domeniul IT.

Un exemplu pe larg am gasit in acest site:
www.avocatnet.ro/content/for...

Cei de la politie ti-au spus bine: de acum se ocupa ei. Pentru inceput, nu te cred, ca in bancul cu broscuta, dar o pun la dosar. Individul nu este la prima actiune si nici complicii lui. Si, incet inet, lantul se strange, ii vor prinde dar, nota bene, banii nu o sa-i mai vezi vreodata. Cele mai multe fraude in sistemul bancar sunt facute de catre, sau cu complicitatea, angajatilor bancii.
Poate o sa te superi pe mine, dar este greu de crezut ca poate exista atata naivitate, asta ca sa ma exprim eufemistic. Poti sa ne explici si noua de ce ajunge cineva sa-si cumpere un telefon de 2000 lei, fara garantie? Asta presupunand ca tranzactia era facuta personal, si puteai sa-l pipai, sa-l mirosi etc. dar, in final, tot fara garantie. Si daca "generosul" era atat de benevoitor, de ce nu i-ai spus ca-i trimiti banii deindata ce ai in mana mobilul? Si ai fi vazut imediat ca ceva nu merge. Dar pentru asta, evident, trebuia sa fii mai destept decat el.
Oricum, felicitari pentru faptul ca ai avut curajul sa-ti recunosti prostia si sa actionezi legal!