Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Probleme cu seria de la caroserie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Probleme cu seria de la caroserie

Buna seara,in toamna anului trecut am facut reparatii la masina(m vito) in particular ca a fost mai ieftin,a fost cazul si de tinichigerie si am taiat o bucata de tabla ptr ca era mincata de rugina unde este seria de la caroserie,dupa care am decupat bucata cu seria si am prinso in nituri peste tabla noua,am fost la itp si au spus ca este grava problema ca se intelege ca am alta caroserie,mentionez ca masina este inmatriculata din 2005 in romania si eu o am de 3 ani.Ce solutii am sau unde pot repansona seria si care sunt pasii? Mentionez ca am bucata veke cu seria unde se vede ca este mincata de rugina si corespunde cu cea din carte!Multumesc anticipat! Astept solutii!#-o#-o#-o#-o.....
Doar registrul auto va poate rezolva. Daca refuza sa va rezolve, ii chemati in instanta si obtineti o hotarare in sensul dorit de dvs. In instanta dovediti cu probe, ce ati facut (chemati tinichigiul particular ca mator si orice alte probe mai considerati, apoi apelati la un expert tehnic sa va faca o constatare si o expertiza, etc, si ce se mai impune).
Normal trebuia sa va adresati registrului inainte de a taia bucata mancata de rugina cu seria caroseriei. Nici eu daca eram in locul lor nu va credeam povestea (sincer).
In plus, daca chiar si mecanicii de la ITP au spus ca e grava (de obicei cu ei se rezolva usor). inseamna ca este chiar grava situatia.
Solicitati verificare cu omologare la RAR local
Este cumva vorba despre inlocuire zona din componenta suport amortizor ?
De regula RAR nu accepta interventii asupra componentelor ce contin serii de identificare auto,iar daca la verificari de rutina,solicitari omologari,constata auto cu asemenea modificari,
se dispune blocarea datelor in baza proprie de date,respectiv bunul auto nu mai poate circula pe drumurile publice,nu mai poate fi tranzactionat
nu este vorba despre o bucata din podeaua masinii kiar linga scaunul din dreapta,exact unde arunca roata dreapta fata toata apa!!!!!!!!!!!!
Partea despre care vorbiti este componenta esentala din suportul amortizor pe care producatorii stanteaza date de identificare caroserie
Asupra anumitor zone din caroserie nu se poate interveni fara acordul anterior al RAR
Daca executati reparatia in unitate specializata,vi s-ar fi atras atentia ca reparatia se poate executa numai cu acordul RAR si numai dupa verificare tehnica
Daca nu exista acordul RAR,nu exista documente de executare interventie in unitate specializata,la orice control de rutina,in trafic,ITP,sau alte verificari dispuse de autoritati,
interventia va fi apreciata drept interventie neautorizata asupra datelor de identificare caroserie,care conduce la blocarea auto in baza de date a RAR,cu restrictionarea dreptului de utilizare auto pe drumurile publice
Pentru solutionare,este necesara actiune in instanta impotriva RAR,cu expertize tehnice-care nu garanteaza hotarare favorabila proprietarului auto
Cunosc situatii identice,cu restrictionarea dreptului de utilizare auto pe drumurile publice,proprietarul a promovat actiune in instanta si dupa 8 ani a obtinut hotarare favorabila
Blocarea datelor de identificare auto in baza de date RAR este o masura care se poate radia numai in anumite conditii legal prevazute
ynocentta a scris:
Partea despre care vorbiti este componenta esentala din suportul amortizor pe care producatorii stanteaza date de identificare caroserie

Nu este doamna la suportul amortizor. Seriile alea sunt stantate la unele auto la amortizor (unde spuneti dvs.) si la alte auto, in partea dreapta jos langa podea (unde a spus userul @crocoi).
P.S. in rest aveti dreptate.
trandafir2, moderator