Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adoptie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adoptie

unde ma pot adresa pt a-mi afla parintii naturali, adoptia a fost facuta inainte de 1985?
La Autoritatea Tutelara!
adica? daca se poate un pic mai exact!?
Autoritatea tutelara se afla in cardul primariei orasului in care locuiti .
am fost si am intreprins demersurile legale iar raspunsul lor a fost scurt ca trebuie sa ma adresez instantei de pe raza municipiului in care locuiesc, dc si cum ? nu stiu!!
Dupa dobandirea capacitatii depline de exercitiu, adoptatul poate solicita tribunalului in a carei raza teritoriala se afla domiciliul sau ori, in cazul in care el nu are domiciliul in Romania, Tribunalului Bucuresti, sa-i autorizeze accesul la informatiile aflate in posesia oricaror autoritati publice cu privire la identitatea parintilor firesti.
A se vedea art. 52 din legea nr. 273/2004 (actualizata pana la data de 29 martie 2009)