Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale impozit forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

impozit forfetar

Buna seara,
Am o firma de 6 luni care pana in momentul de fata nu si-a inceput activitatea, din cauza situatiei economice sunt pesimist in privinta comenzilor pe anul acesta.Intrebarea mea este daca pot sa evit plata impozitului forfetar prin suspendarea firmei sau a unei alte metode? Totodata daca trec la suspendarea firmei ,mai pot relua activitatea?
Va multumesc anticipat
suspendarea se poate face pe o perioada de 3 ani, cu posibilitatea reactivarii in intervalul acesta
Multumesc mult pentru raspuns,mai am o singura nelamurire;daca suspendarea firmei se face dupa 01.05.09 se va mai plati impozitul forfetar?
Se plateste proportional de la 01.05.2009 pana la data suspendarii activitatii.
Multumesc pentru ajutor.
Toate cele bune
buna ziua
Ma numesc Mircea si am o intrebare/ nelamurire :... pentru firmele aflate IN LICHIDARE , in baza hotarârii judecatorului delegat ORC , la cererea ORC sau altei institutii , se APLICA HG 488 privind impozitul forfetar sau nu ??????
...... având in vedere ca acestea nu mai pot depune cereri de mentiuni pentru suspendare , dar nici nu au resurse financiare pentru a urma procedura de lichidare !!!????
..... si stau asa ...in vid !!!

multumesc.