avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale impozit forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

impozit forfetar

Buna seara,
Am o firma de 6 luni care pana in momentul de fata nu si-a inceput activitatea, din cauza situatiei economice sunt pesimist in privinta comenzilor pe anul acesta.Intrebarea mea este daca pot sa evit plata impozitului forfetar prin suspendarea firmei sau a unei alte metode? Totodata daca trec la suspendarea firmei ,mai pot relua activitatea?
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: liana_0877 , utilizator 09:19, 8 Mai 2009
suspendarea se poate face pe o perioada de 3 ani, cu posibilitatea reactivarii in intervalul acesta
Multumesc mult pentru raspuns,mai am o singura nelamurire;daca suspendarea firmei se face dupa 01.05.09 se va mai plati impozitul forfetar?
Se plateste proportional de la 01.05.2009 pana la data suspendarii activitatii.
Multumesc pentru ajutor.
Toate cele bune
buna ziua
Ma numesc Mircea si am o intrebare/ nelamurire :... pentru firmele aflate IN LICHIDARE , in baza hotarârii judecatorului delegat ORC , la cererea ORC sau altei institutii , se APLICA HG 488 privind impozitul forfetar sau nu ??????
...... având in vedere ca acestea nu mai pot depune cereri de mentiuni pentru suspendare , dar nici nu au resurse financiare pentru a urma procedura de lichidare !!!????
..... si stau asa ...in vid !!!

multumesc.

Alte discuții în legătură

Impozit forfetar odishor odishor De la ce data nu se mai plateste impozitul forfetar: 1).de la data la care s-a eliberat certificatul constatator de catre RC, in care se atesta mentiunea de ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar pt. firma in proces de lichidare kyra78 kyra78 Buna ziua! Am si eu o nelamurire in legatura cu impozitul forfetar. Situatia este urmatoarea. Firma a fost infiintata in anul 2003, iar din data de 01.05.2006 ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar pt. firma in proces de lichidare kyra78 kyra78 Buna ziua! Am si eu o nelamurire in legatura cu impozitul forfetar. Situatia este urmatoarea. Firma a fost infiintata in anul 2003, iar din data de 01.05.2006 ... (vezi toată discuția)