avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aprobarea legii diferentelor de grupe 1&2 de pensie!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aprobarea legii diferentelor de grupe 1&2 de pensie!

Buna ziua am inteles ca s-a aprobat in Parlament Legea diferentei grupei 1-2 de pensie.Bunicul meu a iesit la pensie inainte de anul 2001 si are 29 de ani de grupa 1.Este adevarata legea?Daca da,de cand se va pune in aplicare?Astept un raspuns.Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:41, 3 Iulie 2014
Ce intelegeti prin legea diferentei intre grupele 1 si 2 ?
Daca a lucrat 29 de ani in grupa I-a si stagiul complet este de 30 de ani,a beneficiat de doua majorari de punctaj mediu anual:
-Prima in anul 2009 prin aplicarea O.U.G.100/2008
-A doua incepand cu 01/01/2011 prin aplicarea art.169 din legea 263/2010.
Da el a primit marirea punctajului dar as dori sa stiu diferenta de grupe ,ptr ca el nu a primit nimic din grupe,doar sporurile in 2008 cred.Eu faceam referire la grupe.Si imi cer scuze are 24 ani 11 luni si 29 de zile de gr.1 nu 29 ani !
Deci eu am inteles ca s-a discutat in Parlament ca si cei pensionati inainte de 2001 sa primeasca grupele ,iar acum s-ar fi aprobat legea in Guvern.
In parlament sunt mai multe propuneri legislative referitoare la Legea pensiilor publice nr.263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare.
La televizor se discuta din greu pe aceasta tema si cetatenii au impresia gresita, ca daca se promite ceva la televizor, in cateva zile se si rezolva.
Nu sunt aprobate de catre parlament, prin lege sau de catre guvern prin ordonanta de urgenta, niciun fel de modificarile, de ultima ora, la legea pensiilor publice.
Am inteles.Dar totusi de fapt se discuta ceva ,se propune ceva si pentru pensionarii care au iesit la pensie anterior anului 2001,care au peste 20 de ani de gr 1 si care nu au primit nimic din grupe??

Alte discuții în legătură

Punctaj suplimentar pentru perioada lucrata in grupa i de munca psorinp psorinp Sunt pensionat de invaliditate gr II in data de 1.04.2004. Incepand cu data de 01.10.2009 conform OU 100/2008 mi s-au acordat 2.5 pct suplimentar pentru 5 ani ... (vezi toată discuția)
Recalcularea punctului de pensie la gr 1 de munca pojoga pojoga Am iesit la pensie in anul 2000 si am avut 5 ani fara 3 zile de gr 1 de munca. In anul 2005 mi s-a facut o recalculare a pensiei ( atunci când s-a facut la ... (vezi toată discuția)
Cine verifica calculul sporului de pensie pentru grupa 1 si 2 de munca? ion + ion + Caz concret - Pentru cei iesiti la pensie pana in ianuarie 2011, recent s-a dat o lege pe care am citit-o aici pe avocatnet.ro cu majorari de 50% gr.1 ... (vezi toată discuția)