Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca

Buna ziua,
va rog ajutati-ma cu o informatie.
Acum putin timp am avut control de la itm si ni s-a cerut sa prezentam ccm la nivel de unitate deoarece exista mai mult de 20 salariati. Problema este ca nu am avut si ni s-a dat masura sa facem sau nu...adica ni s-a explicat ca nu este neaparat nevoie sa si inchei un ccm daca am avut negocieri cu angajatii si au horata sa nu incheie un ccm.
Va rog ajutati-ma cu pasii care trb facuti pana la pv de negociere prin care sa le spun ca nu vrem ccm la nivel de unitate.
Am inteles ca este vb de un convocator, de ales membrii reprez ai salariatilor...
Va multumesc in avans.
PS As aprecia daca aveti ceva modele.
Intr-adevar interesele salariatilor pot fi ]promovate prin contractul colectiv la nivel de unitate deci opinez ca nu este obligatoriu un astfel de contract daca salariatii nu il doresc
Ce este important si obligatoriu este sa se poarte negocieri colective.
Convocatorul trebuie sa cuprinda data ora locul convocarii si ordinea de zi. Nu exista un sablon reglementat.
@ manucristina23

Trebuie sa prezentati dovada negocierii colective a c.c.m. asta va cerut ITM-ul.

Legea nu prevede obligativitatea incheierii c.c.m. , ci doar negocierea acestuia .. la ITM trebuie dusa doar dovada ca s-a negociat c.c.m. .

Astfel:
- model de proces-verbal de negociere a contractului colectiv de munca:
www.avocatnet.ro/content/for...
se mentioneaza in procesul verbal ca "partile nu au cazut de comun acord asupra punctelor discutate si astfel nu se mai semneza CCM la nivel de unitate

- Proces-verbal privind alegerea reprezentantilor salariatilor
[ link extern ]

CONVOCATOR

În conformitate cu prevederile art. 221 alin. 2 din Legea nr. 53/2003 – Codul Muncii, se convoacă toti salariatii S.C. .......... SRL, la şedinţa ordinară în data de ......./....... , ora .........., în sala de şedinţe, având ca punct pe Ordinea de Zi :

1. alegerea reprezentantilor salariatilor in vederea negicierii c.c.m la nivel de unitate.
am avut incheiat un ccm, acesta a expirat si acum am facut doar negoicera, nu s-a mai semnat un alt ccm. In vechiul ccm aveam stipulate niste sporuri pt angajati, ca de exemplu pt orele suplimentare aveau un spor de 80%.. Acum daca nu mai avem ccm, suntem obligati sa le dam in continuare aceste sporuri sau putem reveni la 75% cat este in lege?
In lipsa unor dispozitii contrare, se va aplica legislatia in materie pentru compensarea in bani a orelor suplimentare efectuate.
freeelis a scris:

In lipsa unor dispozitii contrare, se va aplica legislatia in materie pentru compensarea in bani a orelor suplimentare efectuate.

am inteles, dar vroiam sa stiu daca mai tr sa respectam sporurile din ccm-ul pe care l-am avut sau putem reveni la cele minime conform legii? aceste sporuri noi le trecem si in contractul de munca, putem sa renuntam la 80 % spor ore suplimentare si sa trecem 75%?Acesti 80 % erau in ccm, dar acum nu mai avem.