avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere firma....lamuriri urgent!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere firma....lamuriri urgent!

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste lamuriri.
Cum este mai avantajos pentru mine, sa mut o societate de la Bucuresti la Ilfov, sau sa o inchid pur si simplu si sa imi fac o alta firma? Care sunt pasii pentru inchiderea definitiva a unei societati care nu are activitate?
Cel mai recent răspuns: mitachealina , utilizator 14:48, 22 Februarie 2012
Exuista un formular tiăpuizat de radiere a unei societati comerciale la registrul conmertului sau il putetio descarca de pe acest site , mai este necesar o taxa si acte justificative
Infiintarea unei societati este mult mai simpla si mai ieftina decat radierea uneia existente. Cred ca e mai simplu sa deschideti un punct de lucru acolo unde doriti deschiderea activitatii. Economisiti pe langa resurse financiare si timp.
davidoff a scris:

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste lamuriri.
Cum este mai avantajos pentru mine, sa mut o societate de la Bucuresti la Ilfov, sau sa o inchid pur si simplu si sa imi fac o alta firma? Care sunt pasii pentru inchiderea definitiva a unei societati care nu are activitate?



Daca radiati societatea atunci va va costa mai mult + costurile de infiintare a altei societati in Ilfov. Dupa parerea mai mai bine schimbati sediul social, dintr-un judet in altul. Radierea societatii este un proces de durata, care implica si un control de fond de la Fisc.
Procedura de schimbare a sediului social dintr-un judet in altul o gasiti la adresa: [ link extern ]
davidoff a scris:

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste lamuriri.
Cum este mai avantajos pentru mine, sa mut o societate de la Bucuresti la Ilfov, sau sa o inchid pur si simplu si sa imi fac o alta firma? Care sunt pasii pentru inchiderea definitiva a unei societati care nu are activitate?


Societatea nu se poate radia pur si simplu, acesta ar fi ultimul pas al dizolvarii unei societati.
Avand in vedere ca intentionati totusi sa desfasurati activitate, nu are rost sa dizolvati societatea existenta, ca sa infiintati apoi alta pe Ilfov; schimbati doar sediul social al celei existente.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Mai 2009
Lorena Chirila, Avocat
Peruschi a scris:

davidoff a scris:

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste lamuriri.
Cum este mai avantajos pentru mine, sa mut o societate de la Bucuresti la Ilfov, sau sa o inchid pur si simplu si sa imi fac o alta firma? Care sunt pasii pentru inchiderea definitiva a unei societati care nu are activitate?



Daca radiati societatea atunci va va costa mai mult + costurile de infiintare a altei societati in Ilfov. Dupa parerea mai mai bine schimbati sediul social, dintr-un judet in altul. Radierea societatii este un proces de durata, care implica si un control de fond de la Fisc.
Procedura de schimbare a sediului social dintr-un judet in altul o gasiti la adresa: [ link extern ]


Ma intereseaza si pe mine tema.Puteti sa-mi spuneti ce inseamna mai exact acel control de la fisc, in cazul in care printre documente se depund diverse balante, certificat de la Administratia Fiscala? As dori niste explicatii mai pe larg.
multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 11 Februarie 2011
Diana Vladu, utilizator

Alte discuții în legătură

Inchidere srl ANCA-ELENA ANCA-ELENA buna seara , va rog un mic ajutor doresc sa inchid societatea pe care o administrez impreuna si prietenul meu, nu avem datorii la fisc, am platit absolut tot ... (vezi toată discuția)
Radiere / lichidare (= "închidere") automatĂ a unei firme? Princess12 Princess12 Radiere / lichidare (= \"închidere\") AUTOMATĂ a unei firme Cu scuze fiindcă tot nu reuşesc să înţeleg diferenţele dintre DIZOLVARE / LICHIDARE / ... (vezi toată discuția)
(ne)dizolvare + radiere srl activitate suspendata tobosarul tobosarul Buna ziua! ce risc daca nu dizolv(+radiez) un srl (infiintat 2006) cu activitate suspendata in mai 2009 (a expirat perioada de suspendare luna aceasta). ... (vezi toată discuția)