Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit 16% , dar daca n-am profit mai ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit 16% , dar daca n-am profit mai platesc ceva?

Buna ziua.
Va deranjez cu o intrebare : ce se intampla daca aleg sa platesc impozit pe profit , dar nu am inregistrat nici un profit, din contra, am inregistrat pierdere? Mai trebuie sa platesc ceva?
nu, nu platiti, nu s-a stabilit o taxa si pe pierderi...inca ;)
multumesc:)
ATENTIE!- platiti impozitul minim...celebrul impozit forfetar...chiar daca aveti pierdere!!!
Se poate intimpla , ca din cauza cheltuielilor nedeductibile ( adica neacceptate din punct de vedere fiscal ca si cheltuieli - daca doriti , dezvoltam), daca acestea au o valoare mai mare decit pierderea contabila in suma absoluta, atunci se calculeaza si datoreaza impozit pe profit .
Este posibil, am avut chiar astfel de cazuri cand suma cheltuielilor nedeductibile a depasit pierderea contabila si am platit impozit.