avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare RCA UE
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare RCA UE

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema:
masina unui prieten de-al meu (cu el la volan), a fost lovita de o alta masina, in trafic.
Vina apartine celuilalt sofer, care insa avea masina asigurata RCA intr-o tara UE.
Prietenul meu s-a dus cu RCA-ul la service, insa service-ul refuza sa i-o repare in baza RCA strain, spunanad ca ei nu isi vor recupera banii niciodata, si deci nu primesc masina la reparat.

Ce poate sa faca prietenul meu ca sa isi repare masina cu asigurarea straina?

Va multumesc.

p.s. In orasul respectiv, nu sunt prea multe service-uri, cel la care s-a incercat era singurul mai de doamne-ajuta.
Cel mai recent răspuns: Catalin D , utilizator 16:34, 2 Decembrie 2009
Are doua posibilitati:sa se adreseze Biroului Asiguratorilor de autovehicule din Romania(BAAR) sau la societatea care este corespondentul societatii de asigurare de raspundere civila auto "Carte verde".
Cautati corespondentul/reprezentantul asiguratorului strain in Romania si avizati dauna.Pe baza actului de constatare al asiguratorului roman se poate repara masina(plata se face de acest reprezentant)
Ultima modificare: Vineri, 29 Mai 2009
nucu$, utilizator
Sunati la BAAR , spuneti ca doriti sa aflati care este corespondentul in Romania a societatii de asigurare inscrisa pe polita si cereti si un nr.telefon.Contactati corespondentul si intrebati care este cel mai apropiat inspector de daune cu care colaboreaza.
Este insa foarte probabil ca polita sa nu fie valabila (un fals) si atunci va adresati Fondului Protectiei Victimelor Strazii.
va multumesc.
Daca polita este un fals - nu m-ar mira :(,nu ar fi trebuit Politia, care a constat accidentul, sa isi dea seama?
si, daca totusi nu si-au dat seama, daca ii anunt eu, nu se poate ca posesorul falsului sa primeasca macar o amenda ca nu are RCA?

va multumesc din nou si va anunt cum a mers.
Exista si posibilitatea ca polita sa nu fie valabila dar cel mai indicat este sa procedeze asa cum a fost sfatuit.
Dupa aceea poate fi informat cu privire la eventuale probleme(se verifica seria etc.)
Eu zic sa nu punem falsul in fata...

Alte discuții în legătură

Accident rutier claaudm33 claaudm33 am fost accidentat de o masina care a fugit de la locul accidentuuli, intre timp a vandut masina , nu are nici asigurare,cunosc numatul masinii,am declarat ... (vezi toată discuția)
Am fost lovit de o masina inmatriculata in bulgaria, rca-ul meu este expirat leorot leorot buna seara, astazi am fost lovit de o masina inmatriculata in bulgaria, din vina lui, pe care si-a recunoscut-o. eu am rca expirat. pot sa imi repar ... (vezi toată discuția)
Accident rutier cu autor necunoscut matea adriana matea adriana Ma numesc Matea Adriana din Pitesti,vineri 16.05.2009 in judetul Valcea,localitatea Caineni,a avut loc un accident soldat cu pagube foarte mari,noi mergeam ... (vezi toată discuția)