Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va rog ajutati-ma
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va rog ajutati-ma

Am depus o plangere la parchet pe data de 17.11.2008, art.305-306 si 208-210 c.penal.Pe 15.05.2009, am primit rezolutia, in felul urmator,tatal copilului a demonstrat ca are bani,desi copilul este infometat si nu merge la scoala nu-l afecteaza la dezvoltarea fizica, intelectuala sau morala, fapta nu exista si daca nu-mi convine rezolutia sa fac plangere la prim procuror.Pe data de 19.05.2009, am facut plangerea la prim procuror, pe motiv ca fapta exista, nu poti tine un minor fara mancare si fara posibilitatea de a continua frecventarea scolii.Luni 08.06.2009 este a 20 zi si nu am primit niciun raspuns de la prim procuror.In asemenea situatie ce trebuie sa fac.Mentionez ca parchetul stie ca eu nu am nicio posibilitate materiala, fiindca tatal copilului este si angajatorul meu si mi-a desfacut contractul de munca cu art.61 lit.a din c.muncii.In urma proceului , litigii de munca , am castigat , la tribunal cat si la curte, insa tatal copilului nu vrea sa respecte hotararile judecatoresti (plata drepturilor salariale din 01.06.2008, pana la integrarea efectiva. In acest sens a fost necesar sa mai depun o plangere in baza art.277-278 c.muncii. Va rog mult sa-mi dati un sfat ce trebuie sa fac daca prim procuror nu-mi comunica nimic, sau daca imi comunica acelasi lucru ca poate copilul sa traiasca cu aer si sa nu mearga la scoala. Va multumesc mult.
1.Mergeti marti - luni 08.06.2009 este sarbatoare legala, asa incat termenul se prelungeste! - la Parchet si cereti la secretariat sa va spuna care este situatia dosarului dvs., daca s-a raspuns si in ce data.Daca vi s-a raspuns, asteptati comunicarea la domiciliu si actionati in functie de rezolutie prim-procurorului, avand posibilitatea sa va adresati cu plangere in termen de 20 de zile de la comunicare, instantei de judecata competente.
2.Daca nu vi se raspunde in termenul de 20 de zile (atentie, se calculeaza pe zile libere), de la data cand expira acest termen aveti dvs. termen de alte 20 de zile pentru a face plangere la judecatorul de la instanta careia i-ar reveni potrivit legii competenta sa judece in prima instanta, adica Judecatoria.
3.interesati-va la Parchet si de stadiul plangerii penale depuse potrivit art.277-278 Codul muncii si daca faceti plangere la instanta aratati si situatia acesteia.
Multumesc frumos si va rog sa-mi spuneti, cand ma adresez judecatoriei, trebuie sa cer continuarea cercetarii penale, sau sa se judece ce am cerut in plangerea de la parchet.Va rog sa ma credeti ca nu pot sa mai gandesc de cand am vazut "tatal copilului a demonstrat ca are bani".Mii de multumiri.
Faceti plangere impotriva rezolutiei prim-procurorului prin care mentine - daca este cazul, bineinteles - ordonanta procurorului de caz.In probatiune anexati ordonanta procurorului de caz, rezolutia prim-procurorului.Dosarul va fi trimis de la parchet, completului de judecata. In cazul cand facerti plangere pentru ca nu vi s-a raspuns la plangerea adresata prim-procurorului, aratati aceasta.
Va multumesc forte mult
araoil a scris:

Luni 08.06.2009 este a 20 zi si nu am primit niciun raspuns de la prim procuror.

Faceti marti plangerea in instanta.