Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... proprietatea bunului-factura sau/si contract?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

proprietatea bunului-factura sau/si contract?

As dori sa imi spuneti cand un client este considerat proprietar in cel putin urmatoarele cazuri:
1. La cumpararea unui autoturism (intre 2 societati comerciale) , dreptul de proprietate al masinii este asigurat clientului doar prin factura (chiar daca aceasta nu este ahitata, inca) sau prin contractul de vanzare-cumparare?
2. Foarte multi furnizori inscriu in facturi urmatorul pasaj: " Marfa ramane in proprietatea furnizorului pana la achitarea integrala a facturii...". Este corecta o asemenea afirmatie? Dreptul de proprietate asupra marfii nu este transferat odata cu primirea marfii si a facturii?
Va multumesc.
1. Prin contract de vanzare-cumparare, dreptul de proprietate se transfera de la vanzator la cumparator numai atunci cand a avut loc remiterea masinii si s-a achitat integral pretul contractului.
2. Este corecta.
1. Transferul proprietatii opereaza in momentul in momentul realizarii acordului de vointa asupra masinii si a pretului, incheindu-se in acest sens un contract de vanzare cumparare.
2. Este posibila o asemenea clauza, de rezervare a proprietatii pana in momentul paltii respectivei marfi, daca este prevazuta in cuprinsul unui contract.
Dreptul comercial, ca mai toate lucrurile este intr-o continua schimbare si adaptare la realitatile concrete ale pietei. Sunt anumiti specialisti care inventeaza roata, ei nestiind ca aceasta a fost inventata acum cateva mii de ani.
Din punctul meu de vedere dreptul de proprietate asupra marfii se transmite odata cu factuarea si acceptarea acesteia la plata, din mai multe motive:
- factura odata inregistrata introduce bunul in patrimoniul firmei, in cazul de fata este forba de nun mijoc fix la care se calculeaza amortismente. Un contabil ne va lamuri mai bine in ce priveste conturile, dar in ultima instanta firma ramane in contul de debitori cu o suma de bani care trebuie platita furnizorului.
- remiterea bunului se poate face numai prin stornare facturii initiale(deci cu acordul cumparatorului) si atunci cand se face operatiunea contabila inversa.
Intrebarea mea este, in fapt, cum iei bunul de la acea firma?, te duci la executor si-i arati ce ai scris pe factura?
Operatiunile contabile sunt stricte si nu lasa loc de interpretare.
Prin urmare dreptul comercial se copleteaza cu dispozitiile in materie financiar contabile, el nu terbuie aplicat numai prin prizama dreptului civil.
In cazul bunurilor mobile (cum este si autoturismul) simpla POSESIE valoreaza PROPRIETATE.(cu exceptia pct. 2 sau existenta unui contract sau clauze speciale)

1. Momentul transmiterii facturii si al autoturismului este momentul vinzarii perfecte. Faptul ca nu este inca achitata nu are nici o importanta. Proprietar este cumparatorul de la data transmiterii. Poate sa nu mai plateasca niciodata daca reuseste sa evite executarea. Multi asa si fac.

2. Aici este smecheria. Ca sa evite situatia de la punctul 1, vinzatorul stipuleaza ca vinzarea este perfecta doar la data achitarii. Este posibila inserarea unei astfel de clauze. Daca nu spunea nimic, se aplica situatia de la pct. 1. Dar, prin vointa partilor, transferul proprietatii se poate amina si se poate conditiona de plata prealabila.

Nu are nici o importanta ce operatiuni contabile a facut, unilateral, cumparatorul in propria contabilitate. Nu sunt opozabile vinzatorului.

Importanta este conventia partilor mentionata pe factura. Factura valoreaza contract.

Vinzarea - cumpararea nu este o operatiune contabila, este o operatiune juridica.

Alberto Kurtyan
ContSters51068, utilizator
albertokurtyan a scris:

In cazul bunurilor mobile (cum este si autoturismul) simpla POSESIE valoreaza PROPRIETATE.(cu exceptia pct. 2 sau existenta unui contract sau clauze speciale)

1. Momentul transmiterii facturii si al autoturismului este momentul vinzarii perfecte. Faptul ca nu este inca achitata nu are nici o importanta. Proprietar este cumparatorul de la data transmiterii. Poate sa nu mai plateasca niciodata daca reuseste sa evite executarea. Multi asa si fac.

2. Aici este smecheria. Ca sa evite situatia de la punctul 1, vinzatorul stipuleaza ca vinzarea este perfecta doar la data achitarii. Este posibila inserarea unei astfel de clauze. Daca nu spunea nimic, se aplica situatia de la pct. 1. Dar, prin vointa partilor, transferul proprietatii se poate amina si se poate conditiona de plata prealabila.

Nu are nici o importanta ce operatiuni contabile a facut, unilateral, cumparatorul in propria contabilitate. Nu sunt opozabile vinzatorului.

Importanta este conventia partilor mentionata pe factura. Factura valoreaza contract.

Vinzarea - cumpararea nu este o operatiune contabila, este o operatiune juridica.

Alberto Kurtyan

Ati raspuns la toate intrebarile mele, dar mai putin la una. Sfatuiti vanzatorul cum intra in posesia bunului sau.
Iritarea mea vine din faptul ca aceste prevederi sunt inutile daca nu au o utilitate practica imediata. Inventam clauze care nu-l ajuta pe vanzator sa intre in posesia bunului sau intr-o perioada mai scurta de timp decat ar recupera bani pe cale judecatoreasca.
Logica acerstei miscari este, ca daca cumporatorul nu plateste la scadenta sa poti recupera bunul imediat - ceace nu poti face decat in urma unui proces care dureaza si bunul in acest timp este folosit si sa-r putea sa numai vrei sa-l iei inapoi, prin urmare in acest caz urmaresti recuperarea pretului.