Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca.

Buna ziua, m-ar interesa sa stiu daca este inregula ca, contractul meu individual de munca sa nu fie semnat de catre angajator? Practic este o hartie care nu dovedeste cu nimic faptul ca sunt angajata firmei respective, ceea ce nu mi se pare in normal...
Cereti un extras din revisal si o adeverinta ca sunteti angajat, apoi mergeti la itm si faceti o verificare, simplu.
Un contract individual de munca nesemnata de ambele parti nu are cum sa-si produca efectele. Altfel spus, nu este valabil.
Sa presupunem (poate chiar asa s-a intamplat) ca Angajatorul nu a semnat contractul, insa l-a inregistrat si transmis in termenul legal in Reges, ulterior a platit si contributiile legale aferente. Ce se intampla in situatia asta, salariatul nu are contract de munca?
Transmiterea in REVISAL nu este o conditie ad validitatem a unui c.i.m.

Prin urmare, un c.i.m. nesemnat de ambele parti nu este un act juridic valabil.
De unde reiese ca semnatura Angajatorului este o conditie ad validitatem? Si mai ales in cazul contractului individual de munca?