Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

In 2008 am scos un credit in valoare de 54000 RON . Am platit in jur de 22000 RON pana in 2010 . In 2015 , CEC-ul ma da la executor , care merge la Tribunal si se judeca cazul. Tribunalul hotaraste executare silita. Executorul face poprire pe o treime din salariu si blocheaza toate conturile. Dupa 2 luni de retineri CEC-ul vinde dosarul catre KRUK . Care pune sechestru pe automobil. Este legl, dupa ce Tribunalul hotaraste executarea silita, ca CEC-ul sa vanda dosarul catre KRUK ?
DA.
Kruk se subroga in toate dreptuirile si obligatiile CEC
Chiar si cu o hotarare judecatoreasca si fara acordul meu ? Si KRUK-ul are dreptul sa mai ceara alte dobanzi si beneficii ? Ce caii de atac pot sa am ? In contractul cu CEC-ul nu se specifica vinderea contractului catre recuperatori. Mentionez ca este un credit de nevoi personale fara garantii.
Silviu15, utilizator
Daca Kruk se subroga (inlocuieste) CEC, asta inseamna ca el poate solicita numai si numai ceea ce si CEC putea solicita.
In Romania, chiar daca sunt dator, nu am nici un drept? Ne cumpara strainii ? In caz de deces ce se intampla cu creditul pentru ca sunt intr-o sitatie disperata? Le-am propus sa platesc inca o data suma retinuta din salariu astfel injumatatindu-se perioada de rambursare si au refuzat .
Le-am propus sa platesc inca o data suma retinuta din salariu astfel injumatatindu-se perioada de rambursare si au refuzat .

dvs puteti vira sume mai mari in contul executorului, asa veti scapa mai repede de datorie.
penalitati va calculeaza in baza contractului de credit, nu altfel.
executorul v-a pus sechestru, nu creditorul.