avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Problema de fiscalitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Problema de fiscalitate

Problema 2.

O societate comerciala supusa impozitului pe profit realizeaza in primul semestru al anului 2013 venituri toatale in suma de 50000 lei din care 40000 lei sunt venituri realizate din activitatea unui bar de noapte. Suma totala a cheltuielilor deductibile effectuate de agentul economic este de 35000 lei, dintre care 28000 lei sunt aferenti activitatii de bar de noapte.Determinati cuantumul impozitului pe profit afferent semestrului I. Stiind ca agentul ecfonomic a constituit si platit la sfarsitul primului trimestru al anuilui 2013 impozit pe profit in suma de 4000 lei determinati cat este cuantumul impozitului pe profit de plata afferent trimestrului II 2013.

Alte discuții în legătură

Impozit forfetar danyyyyy danyyyyy va rog sa ma ajutati si pe mine, in 2008 am fost microinteprindere si am platit un impozit de 9000 la venituri de 40000, in trimestrul 1 din 2009 am fost tot ... (vezi toată discuția)
Mãrfuri pe piaþa internã si bar de noapte Luy20 Luy20 Buna seara. Am o problema la fiscalitate care imi da batai de cap: 5.1. Un agent economic a înregistrat cumulat în primele 2 trimestre ale anului ... (vezi toată discuția)
Impozit microintreprindere trim iv 2021 ionela11 ionela11 Buna ziua, Intrebare daca o microintreprindere are doi angajati din luna decembrie 2021 cu cate jumatate de norma fiecare cand declara impozitul micro in ... (vezi toată discuția)