avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Racordare wc la coloana de apa pluviala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Racordare wc la coloana de apa pluviala

Buna ziua, doresc sa intreb care ar fi legea care se incalca daca se racordeaza cineva pe o coloana de apa pluviala cu o toaleta (wc). Inteleg ca trebuie facuta orice modificare la spatiul comun doar cu proiect si autorizatie de constructie, dar am informatii ca nu se poate obtine asa ceva in cazul de fata. Nu se elibereaza autorizatie de constructie pentru wc pe coloana pluviala dar nu stiu exact de ce.
Cel mai recent răspuns: ausfahrt , utilizator 08:57, 18 Decembrie 2019
Dispozitiile DSV nu permit racordarea instalatiilor de deversare dejectii in scurgerea centralizata
Nu se elibereaza autorizatie de constructie pentru wc pe coloana pluviala dar nu stiu exact de ce.

Raspunsul este simplu
Este o diferenta semnificativa intre apa pluviala si dejectii care reprezinta focar de risc
Scurgerea pluviala nu beneficiaza de sistem filtrare
@ynocentta,
Haideti sa vedem cine posteaza mai multe comentarii pe forum!

De unde v-a venit aceasta idee?
Scurgerea pluviala nu beneficiaza de sistem filtrare

Dar, conductele de colectare a apelor uzate au aceste sisteme de filtrare? Si ce filtreaza aceste filtre? Si ce se face cu filtratul?
Doamne fereste!
Pe langa aspectele de mediu privind colectarea separata a apelor pluviale si reziduale ,exista si constrangeri constructive si de igiena. Puteti studia normativul I9 in acest sens .
Pe scurt: este profund interzis sa conectati scurgere WC la ape pluviale chiar daca Dorel zice ''ça merge'''.
Art. 11
..........
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.

Nu se poate da acceptul pentru ca amplasrea conductei pentru apa pluviala este alta decat
conductele de alimentare si canalizare.
Ce s-ar intampla daca ar ceda o astfel de conducta ce trece prin mijlocul apartamentului.
La ploi puternice conductele nu pot prelua debitul
In blocul meu a cedat o astfel de conducta patru apartamente au fost distruse de inundatie.
Exista tendinta sa modificam sa ne fie bine,dar constructorul, proiectantul, stiu cel mai bine
legile care guverneaza o cotructia.
toate retelele de scurgere se deverseaza in caminul din fata blocului.Este interzis racordarea la coloanele de apa menajera de la bucatarii,deoarece ,la blocarea conductei duce la refulare in bucatarii unde se prelucreaza alimente

Alte discuții în legătură

Racordare masina spalat rufe la conducta pluviala NWA84ro NWA84ro Buna ziua, Imi renovez apartamentul dintr-un bloc din \'77 si am dilema racordarii masinii de spalat rufe la conducta pluviala. Atat presedintele ... (vezi toată discuția)
Conducta de apa menajera si cea de apa pluviala se pot lega? gabikov gabikov Intr-un condominium, comitetul executiv al asociatiei de proprietari a luat decizia evacuarii apei menajere de la baie cu ajutorul conductei de apa pluviala, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. vecinul de la un etaj superior si-a scos in exteriorul ... cosmineanugheorghe cosmineanugheorghe Buna ziua. Vecinul de la un etaj superior si-a scos in exteriorul blocului scurgerea de la centrala prin condensare. Apa rezultata si picaturile de pe teava ... (vezi toată discuția)