avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Ajutor urgent
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Ajutor urgent

Buna ziua!
Sotia mea a depus cerere pentru timbru auto si azi a primit decizia si cred ca nu mia luat in calcul filtru de particule.
Conform modului de calcul de la ei:
A= 140 co0
B= 11.34 (Anexa)
C= 61 (taxa reducere 8-9 ani vechime)
D= 1896 cm3
E= cota de reducere 0% Anexa 4

Total de plata 2730 lei

Masina e dotata cu filtru de particule din fabricatie si e scris si pe carte de inmatriculare.
Nu trebuia sa bage reducerea de 25% pentru ca este echipata cu filtru de particule pentru ca e diesel?
Nu mai sunt in vigoare normele metodologice la OUG 9/2013?
Nu sa platit taxa ca nu a avut bani suficienti la ea (sotia).
Ce e de facut?

Va multumesc anticipat!...

Alte discuții în legătură

Taxa timbru auto 2013 lucihuci1978 lucihuci1978 Buna ziua Familia mea a achizitionat din Germania un autovehicul second hand, marca VOLVO V70 cu urmatoarele caracteristici, conform actului de identificare ... (vezi toată discuția)
Taxa auto abrogata pentru anul 2012 viadi viadi Buna ziua, taxa de prima inmatriculare fiind abrogata, mai sunt obligat sa o platesc la inmatricularea unei masini radiata din Italia? (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza pana la urma taxa de timbru?? RAMONARAMMY RAMONARAMMY Buna, Am incercat sa calculez taxa de timbru pe site-ul celor de la ANAF. nu inteleg un lucru, dupa ce am introdus toate datele pe care mi le-a cerut, mi-a ... (vezi toată discuția)