avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa de post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa de post

www.avocatnet.ro/content/art...
""
Atata timp cat nu avem un text de lege care sa prevada exact atributiile fiecarei functii mentionate in COR , angajatorul are dreptul :
- sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
- sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor.""

Ati inchis discutia veche pe aceasta tema. Cum explicati neconcordanta intre ce ati afirmat dumneavoastra acolo si ceea ce scrie in link-ul de mai sus de pe acelasi site ?
Cel mai recent răspuns: goplanet , utilizator 10:41, 19 Iunie 2015
Scrie undeva ca trebuie sa avem toti aceeasi parere?

Vedeti si art.40 alin.1 C.mun.:
Art. 40.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
d) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu;
...

Prin urmare, nu vad contradictia cu textul de lege si nu cu o parere exprimata de altcineva.
Tocmai intre articolul mentionat mai sus de dvs. si restul Codului Muncii este contradictie.



Între art.40 alin 1 literele b si c - pe de o parte si art.17 alin 3 litera d si alin 5, respectiv art. 41 alin 1-pe de alta parte, nu exista contradictie ? Se refera la modul de schimbare/modificare a unei fise de post existente, cu introducerea sau schimbarea totala de atributiuni fara acordul salariatului.
Ultima modificare: Joi, 18 Iunie 2015
goplanet, utilizator
Nu exsita nicio contradictie intre cele doua articole din Codul Muncii.

Vedeti si art.41 alin.3 C.mun. referitor la modificarea c.i.m.
art 41 litera c se refera la modificarea unor articole din CM. Eu ma refeream la atributiile din fisa postului in conditiile in care nu se modifica nimic altceva din contract. Modificarile atributiilor facandu-se prin decizie si nu prin act aditional.
Asa cum se prevede in art.40 alin.1 lit.b C.mun., angajatorul are dreptul sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii.

Alte discuții în legătură

Modificare fisa postului monik monik buna ziua! fisa postului poate fi modificata unilateral de catre angajator? imi puteti indica va rog si care e temeiul raspunsului dvs? multumesc mult! (vezi toată discuția)
Fisa postului Lumiz Lumiz Lucrez la o unitate de stat. Am fost angajata pe post de inspector. In fisa postului am asigurarea sistemului informatic implementat. Acum seful vrea sa mi ... (vezi toată discuția)
Felul muncii gigel65 gigel65 Este o schimbare a felului muncii daca un angajat este mutat efectiv in alt birou (in organigrama este alt compartiment al aceluiasi serviciu) cu alte ... (vezi toată discuția)