Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... caracterizare persoana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

caracterizare persoana

Buna seara.Mi s-a cerut o caracterizare de persoana pt la politie si nu prea am idee cum sa o fac.Ma puteti ajuta?Mentionez ca imi cere caracterizarea de la munca si sefa nu stie sa o faca ,rugandu-ma sa o fac eu,dupa care o va semna ea.......#-o.Multumesc anticipat
Acasta caracterizarecuprinde date despre dvs. Trebuie sa arate cum suneti privit de colegii dvs.de la munca,ca nu ati fost condamnat, ca va intelegeti bine cu toata lumea.Nu exista un formular tip,dar puteti sa cautati pe internet.
Din caracterizare trebuie sa reiasa un caracter cat mai bun al dumneavoastra....acesatea ajuta foarte mult in fata organelor de cercetare penala sau a judecatorului.
Sa se mentioneze ca sunteti un salariat model, ca nu aveti probleme privind disciplina in munca sau prevederile legale, ca sunteti bine privit in colectiv si de catre sefi, ca toata lumea se poate baza pe ajutorul dumneavoastra.....deci numai lucruri bune.
:) incepeti cu calitatile , caracterul , defectele , cum sunteti privit de cei din jur .Cand e vorba de a vorbi despre altii ne descurcam foarte bine , este mai greu cand vorbim despre noi insine!....:).....
Mult succes ,
bebitza_79 a scris:

Buna seara.Mi s-a cerut o caracterizare de persoana pt la politie si nu prea am idee cum sa o fac.Ma puteti ajuta?Mentionez ca imi cere caracterizarea de la munca si sefa nu stie sa o faca ,rugandu-ma sa o fac eu,dupa care o va semna ea.......#-o.Multumesc anticipat

Caracterizare,
Domnul / doamna XXXX lucreaza in Societatea (firma ) ...... din data de .....pe functia se......
In aceasta perioada a dat dovada de corectitudine la locul de munca . S-a achitat constiincios da sarcinile de serviciu conform fisei postului.
Are un bun comportament si o atitudine de colaborare cu celalti colegi de serviciu.
Este o persoana silitoare, cu initiativa in rezolvarea problemelor firmei in limita competentelor....
Cunosc faptul ca are copii, parinti, bunici, etc de care se preocupa si-i sprijina sau este ajutata de familie, etc.
Eliberam prezenta pentru ai servi la Politie...

Director (sau alta persoana din conducere) 06.07.2009
Popescu Ilici ...
Semnatura ....
buna seara
ma numesc bogdan N. si am nevoie de un model autocaracterizare personala pentru a servii procurorului la dosar penal (conducere cu permis necorespunzator 86/2) astept raspuns ! va multumesc !