Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... am dreptul la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

am dreptul la pensie

bunaziua. Am 56 de ani si momentan nu lucrez. am lucrat in Romania 17 ani cu grupa 1 si am toate sporurile de toxicitate, ore de noapte, si alte sporuri. In Italia ma aflu de 22 de ani si am lucrat 16 ani in regula cu toate contributiile platite.As vrea sa stiu daca am dreptul la pensie. Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
bunaziua. am primit raspunsul la intrebarea mea si va multumesc. mai am o mica intrebare. Stagiul militar se ia in considerare pentru vechimea in cimpul muncii sau se scade din virsta legala de pensionare?
Este stagiu asimilat si intre in calculul pensiei de limita de varsta si de invaliditate.
Nu intra in calculul pensiei anticipate sau anticipate partiale.
bunaziua.multumesc mult pentru raspuns.in momentul in care obtin pensie de drept, in Romania,pentru anii lucrati in Italia, mai am dreptul la pensie?
Pentru anii lucrati in Italia,primiti pensie de la statul Italian.