Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebare seductie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebare seductie

Bună ziua. Am o întrebare... dacă o persoană de 19 ani întreține un raport sexual cu una de 16, unde aceasta din urmă își declară clar consimțământul, dar amândoi își fac planuri de viitor, gândindu-se că peste câțiva ani își vor uni destinele.. este constituita infracțiunea de seducție ? Băiatul nu i-a cerut nicicum să se culce cu el și o va lua de soție, erau doar planuri de viitor. Țin să precizez și faptul că fata s-a despărțit de el, el avea numai intenții bune.
Nu am remarcat ca infractiunea de seductie sa mai fie incriminata in noul CP.
La ce articol v-ati uitat si in ce cod?
Seductia nu mai este incriminata de Noul Cod Penal,a fost incriminata de vechiul Cod Penal(1968) la art.199.
... aici găsisem ceva, dar oare este noul sau vechiul cod penal ?

[ link extern ]
justarandom, utilizator
mai am o ultima intrebare. dacă i-a luat un cadou de ziua femeii - un cadou nesubstantial (flori + ciocolata)... doar pentru că era ziua femeii, nicidecum pentru alte motive ... poate fi cumva folosita impotriva lui chestia asta ?
In niciun caz.
Daca i-ar fi luat o supermasina sau un apartament atunci se putea considera ca ar fi cedat sub influenta cadoului.
Ciocolata si flori trebuia sa ii ofere la fiecare intalnire, cel putin flori, de la prea multa ciocolata putea da in diabet.;)