avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 236 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu mediu pe unit la nastere incasat de tata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu mediu pe unit la nastere incasat de tata

Buna ziua,
Sunt in CIC, sunt insarcinata din nou si voi naste al doilea copil inainte ca primul sa implineasca 2 ani.
Firma la care lucram s-a lichidat in ian 2009 (in perioada cand eu eram in CIC - si inca sunt).
Pt primul copil am incasat de la firma un de lucram salariul mediu pe unitate la nasterea lui.
Stiu ca in CCM e prevazut ca dc mama nu e salariata, tatal poate solicita acest salariu de la locul sau de munca.
Intrebarea este: eu nu voi fi salariata la momentul celei de-a doua nasteri, dar voi fi in CIC pt primul copil.
In aceasta situatie sotul meu mai are dreptul sa solicite acest salariu?
Nu se considera ca eu am niste venituri?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: pakos , utilizator 15:55, 10 Iulie 2009
Conditia este sa nu fiti salariata, si nu sa nu obtineti venituri,
cf CCMUN:

Art. 51. - În afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariaţii vor beneficia şi de următoarele ajutoare:

c) un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru naşterea fiecărui copil; dacă mama nu este salariată, soţul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate;

Deci sotul poate solicita acest salariu.
Nu e bun asa. Dvs. figurati inca cu contractul suspendat (deci sunteti salariata, daca am inteles bine, nu?)
Contractul de munca a incetat cu art 65 alin 1 cf Codului Muncii. Va spuneam ca firma s-a lichidat deja.
Am semnat de mult decizia si astept sa imi trimita cartea de munca.
A. Perfect. In acest caz, va putea tatal sa beneficieze de acel ajutor acordat de angajator.
Multumesc frumos. Acum l-am rugat pe sotul meu sa intrebe la servici dc au contract colectiv de munca incheiat la nivel de societate. Cred ca da, pt ca au peste 25 salariati, e o firma destul de mare.
Sper sa nu avem probleme.

Alte discuții în legătură

Prima de nastere de la angajator nikoly nikoly buna seara.eu si sotul meu lucram la aceasi societate si vrem sa stim daca vom primim amandoi bani,daca trebuie sa facem 2 cereri pentru a obtine prima de ... (vezi toată discuția)
Salariu mediu pe unitate - bonus la nastere butterfly_1976 butterfly_1976 Buna ziua! Se mai acorda un salariu mediu pe unitate la nasterea copilului? Era un beneficiu conform CCMN 2007-2010, se pastreaza in 2011? Se acorda in sistem ... (vezi toată discuția)
Prima pt. nastere saradina saradina este adevarat ca firma la care lucrez este obligata sa-mi dea o prima la nasterea copilului cu toate ca acest lucru nu este stipulat in contr. colectiv de ... (vezi toată discuția)