Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame Povestea vasului crapat
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

Povestea vasului crapat

O femeie bãtrâna din China avea doua vase mari, pe care le atârna de cele douã capete ale unui bãt, si le cãra pe dupã gât. Un vas era crãpat, pe când celalalt era perfect si tot timpul aducea întreaga cantitate de apa.

La sfârsitul lungului drum ce ducea de la izvor pana acasã, vasul crãpat ajungea doar pe jumãtate.
Timp de doi ani, asta se întâmpla zilnic: femeia aducea doar un vas si jumãtate de apã. Bineînteles, vasul bun era mândru de realizãrile sale. Dar bietului vas crãpat îi era atât de rusine cu imperfecþiunea sa, si se simtea atât de rãu ca nu putea face decât jumãtate din munca pentru care fusese menit!

Dupã 2 ani de asa zisã nereusitã, dupã cum credea el, i-a vorbit într-o zi femeii lângã izvor: "Mã simt atât de rusinat, pentru ca aceastã crãpãturã face ca apa sa se scurgã pe tot drumul pânã acasã!"

Bãtrâna a zâmbit, "Ai observat ca pe partea ta a drumului sunt flori,
insã pe cealaltã nu?" "Asta pentru ca am stiut defectul tãu si am plantat
seminte de flori pe partea ta a potecii, si, in fiecare zi, în timp ce ne întoarcem, tu le uzi."
"De doi ani culeg aceste flori si decorez masa cu ele. Dacã nu ai fi fost asa, n-ar mai exista aceste frumuseti care împrospãteazã casa."

Fiecare dintre noi avem defectul nostru unic. Însa crãpãturile si defectele ne fac viata împreunã atât de interesantã si ne rãsplãtesc atât de mult! Trebuie sa luam fiecare persoanã asa cum este si sã cãutãm ce este bun in ea.

Morala: Crãpãtura vasului nu înseamnã sfârsitul, ci o posibilitate de a face ceva diferit!

Prietenul meu...

Un om,nu poate fi perfect,
Chiar cu ceva "defect", omul adesea imperfect,
Daca are in el mai mult bine decat rau,
El,poate fi in mod cert...prietenul meu
Radu Gabrian, Mediator
Cu scuzele de rigoare D-nei Consilier , ca ii transformam spatiul intr-unul in versuri....astazi ne-a fost muza...:)

Oricare lucru, de-i crapat
Sau nimicit, fara vreo vina
In maretia-i anonima
Va fi mai fara de pacat
Decat un lucru din vitrina.
Va straluci , greu, in lumina
Si nu va fi de egalat...
Si chiar prin gloata citadina
E mai usor de reperat
Ca sunetul de violina,
Ca un rarisim nestemat...
r.gabi a scris:

Prietenul meu...

Un om,nu poate fi perfect,
Chiar cu ceva "defect", omul adesea imperfect,
Daca are in el mai mult bine decat rau,
El,poate fi in mod cert...prietenul meu

Perfect pentru unii,
Imperfect pentru alţii,
Decât prieten de duzina,
Mai bine unul, imperfect,
Saritor si cu efect,
Onest si devotat,
ªi ... cu sufletul curat.

Perfect pentru unii,
Imperfect pentru alţii,
Decât prieten de duzina,
Mai bine unul, imperfect,
Saritor si cu efect,
Onest si devotat,
ªi ... cu sufletul curat

" Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim.Iar oamenii nu mai au timp sa cunoasca nimic.Cumpara lucruri gata facute , de la negustori. Si cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni"( Antoine de Saint Exupery)

2680426335012 a scris:

" Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim.Iar oamenii nu mai au timp sa cunoasca nimic.Cumpara lucruri gata facute , de la negustori. Si cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni"( Antoine de Saint Exupery)

Din păcate insă, un secol a trecut,
Majoritatea ştiu, nimic nu e la fel,
De îmblânzit, putini se mai ocupă,
ªi câinii îşi atacă şi proprii lor stăpâni,
ªi lumea nu-i mai bună căci, la putere-i banul,
ªi cine are bani, tot cumpăra de/a gata,
Acte de studii, bunuri şi chiar şi … oameni,
Căci, sinceri sunt putini şi mai putin au suflet,
Prieteni rar găseşti, duşmani sunt peste tot,
ªi cine vrea învăţă şi multe poate face,
Însă cu greu răzbate, dacă nu are bani.
Nu se mai învaţă, unii, abia citesc,
Căci, nu-i util să ştii, decât ce telefon să dai
La pile şi relaţii, ce pot să te susţină,
Să dai bănuţii care, bine primiţi ei sunt,
Chiar daca n-aduc fericirea şi dar o întreţin.