Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Va rog sa-mi spuneti daca, la stabilirea calculului pensiei anticipate, se iau in considerare concediile medicale dupa data de 01.04.2001. Stiu ca, in conformitate cu legea 263/2010, art.49 sunt prevazute alte perioade care nu se iau in considerare, insa de la Casa judeteana de pensii mi s-a spus ca nici concediile medicale depuse dupa data de 01.04.2001.
1. - Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

d) a beneficiat, in perioada 1 aprilie 2001 — 1 ianuarie 2006 de indemnizatii de asigurari sociale, acordate potrivit legii;

- Pentru perioada 01.04.2001 - 01.01.2006 perioadele de concediu medical sunt asimilate stagiului de cotizare la pensie si sunt valorificate numai in cazul pensie pentru limita de varsta (nu se iau in calcul pentru pensia anticipata sau pensia anticipata partiala).

2. - Incepand cu 1 ianuarie 2006, de cand se aplica OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate, periaodele de concediu medical sunt stagii de cotizare la pensie deoarece din indemnizatia de concediu medical se retine si plateste contributia pentru pensie.
- Perioadele de concediu medical incepand cu 01.01.2006, fiind stagii de cotizare la pensie, sunt luate in calcul si pentru pensia anticipata sau pensia anticipata partiala.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc foarte mult pentru raspuns, insa va rog sa ma lamuriti pentru ca art.62 din legea 263/2010 prevede ca nu se iau in considerare perioadele prevazute la art.49 alin.(1) lit.a) -c) si g) Ceea ce imi mentionati dvs. este la lit.d)
Exista o alta prevedere legala ?
1. Aveti dreptate.

2. Din Legea 263/2010:

Art. 164
(6) Pentru perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. d), realizate in intervalul cuprins intre data de 1 aprilie 2001 si data de 1 ianuarie 2006, la calculul punctajului lunar se utilizeaza cuantumul indemnizatiilor de asigurari sociale.

Intrucat m-au ajutat foarte mult raspunsurile primite de la dvs. va rog foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns si pentru urmatoarea situatie:
Un salariat (sex M) este nascut la 20.03.1956, are o vechime in munca de 39 ani;
0 ani 11 luni si 22 zile - grupa I de munca
22 ani 6 luni si 16 zile - grupa a II-a de munca
Tinand cont de perioadele de grupa, va rog sa-mi spuneti cand se poate pensiona la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.
(daca se poate sa-mi precizati cum a fost facut calculul)
Va multumesc!
1. Pentru un barbat nascut in martie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru 11 luni si 22 de zile lucrate in gr. I de munca nu se acorda reducerea varstei standard de pensionare (era nevoie de minimum 2 ani).

3. Pentru cei 22 de ani si 6 luni lucrati in conditii deosebite (in procent de 100%):
- se reduce varsta standar de pensionare cu 5 ani (65 - 5 = 60 de ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 6 luni.

4. Poate solicita pensie pentru limita de varsta (cu reducerea varstei standard de pensionare), la 60 de ani, in martie 2016.