Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Modificare legea 63/2011?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Modificare legea 63/2011?

Prin Decizia nr. 1615/20.12.2011 a CCR se admite exceptia de neconstitutionalitate a art.6 din anexa 5 din legea 63/2011.
Va rog frumos sa-mi dati un link catre actul normativ care modifica articolul respectiv!
Multumesc!
Prin DECIZIA CURŢII CONSTITUŢIONALE nr. 1.615 din 20 decembrie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 99 din 8 februarie 2012 a fost admisă excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 6 din anexa nr. 5 din LEGE nr. 63 din 10 mai 2011 privind încadrarea şi salarizarea în anul 2011 a personalului didactic şi didactic auxiliar din învăţământ.
Prin urmare, conform art. 147 alin. (1) din CONSTITUŢIA ROMÂNIEI republicată în MONITORUL OFICIAL nr. 767 din 31 octombrie 2003 dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei.

În concluzie, în intervalul 8 februarie 2012 - 24 martie 2012 dispoziţiile art. 6 din anexa 5 au fost suspendate de drept încetându-şi efectele juridice începând cu data de 25 martie 2012, întrucât legiuitorul nu a intervenit pentru modificarea prevederilor atacate.
dispozitiile intregului articol nu mai are efecte juridice sau doar sintagma din articol la care face referire DECIZIA CURŢII CONSTITUŢIONALE nr. 1.615 din 20 decembrie 2011?
Numai sintagma "în învãţãmântul primar" cuprinsã în dispoziţiile art. 6 din anexa nr. 5 "Metodologia de calcul al drepturilor salariale care se acordã personalului didactic şi personalului didactic auxiliar din învãţãmânt" la Legea nr. 63/2011 privind încadrarea şi salarizarea în anul 2011 a personalului didactic şi didactic auxiliar din învãţãmânt este neconstituţionalã.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Modul de aplicare a acestui spor este reglementat de art. 13 anexa 5 lege 63/2011. Daca doar o singura ora/saptamana este desfasurata in regim simultan este legal sa se aplice la intreg (A+B+C+D+E) sau doar la fractiunea din norma predata in regim simultan? ... legea 63/2011 nu face precizari suplimentare dar majoritatea scolilor aplica sporul doar la fractiune din norma. Cum trebuie aplicat legal acest spor?
Potrivit art.6 din anexa 5 , spor se aplica la salariul de bază.