Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedierea in timpul sarcinii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedierea in timpul sarcinii

buna ziua tuturor.am si eu o problema,"grava" din moment ce psihic nu mai rezist.sant insarcinata in a 5-a luna si seful meu direct imi face viata imposibila de cand a auzit si cauta motive ca sa ma expedieze.daca incerc sa explic o chestie de care ma acuza nu ma asculta deloc,o tine pe a lui si de aceea sant cu moralul la pamant.azi m-a amenintat ca-i spune sefului mare sa ma dea afara,pur si simplu nu ma suporta.eu intreb acum ce sanse are ca sa faca asta si daca o face eu la 1 august anul curent implinesc un an pe contractul de munca,mai pot beneficia de ajutorul de la stat?pt. ca numai pt asta am rezistat si rezist in continuare.va multumesc!
1.In primul rind trebuie sa clarifici situatia cu seful mai mare, daca de la seful direct nu ai intelegere.
2. Ai anuntat in scris firma de faptul ca esti gravida cu dovada de la medic? sa ai dovada comunicarii
3. Cf art 60, 1 lit c "pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;", DECI NU ARE CUM SA TE DE-A AFARA!
4. sa nu semnezi nici o cerere de incetare, altfel nu vei mai beneficia de somaj.
5. Poti cere de la medic o adresa cum ca esti insarcinata si sa ti se ofere alt loc de munca sau reducerea programului de lucru.
Avand in vedere ca sunteti in luna a 5-a (felicitari si nu va enervati caci copilul simte) puteti intra in concediu de risc maternal 75% sau concediu medical 85%, apoi intrati in prenatal, postnatal si Crestere copil.
Cat va aflati in acestea nu va poate face nimic, si stati acasa linistita.
Problema va fi dupa 2 ani cand exista posibilitatea sa nu va mai primeasca - va reincadreaza in munca si va da preaviz pe diverse motive.

Nervi de otel si sarcina usoara.
Ati anuntat in scris angajatorul despre starea dumneavoastra de graviditate si ati anexat si adeverinta medicala care atesta acest fapt? Da DA...nu trebuie sa va faceti probleme ....nu veti fi concediata (sau data afara, asa cum zice acel sef). Si daca mai continua cu acest comportament, sesizati de urgenta ITM-ul.
Dar, aveti grija, sa nu semnati nici o demisie sau acord de incetare a CIM .
Cel mai util pentru a nu va mai stresa este sa vedeti daca doctorul dvs nu va poate da concediu de risc maternal pana veti putea lua conmcediu prenatal.

Asa nu veti mai avea probleme pana cand bebe va implini 2 ani si veti putea beneficia de indemnizatie de CIC.
nedelena a scris:

buna ziua tuturor.am si eu o problema,"grava" din moment ce psihic nu mai rezist.sant insarcinata in a 5-a luna si seful meu direct imi face viata imposibila de cand a auzit si cauta motive ca sa ma expedieze.daca incerc sa explic o chestie de care ma acuza nu ma asculta deloc,o tine pe a lui si de aceea sant cu moralul la pamant.azi m-a amenintat ca-i spune sefului mare sa ma dea afara,pur si simplu nu ma suporta.eu intreb acum ce sanse are ca sa faca asta si daca o face eu la 1 august anul curent implinesc un an pe contractul de munca,mai pot beneficia de ajutorul de la stat?pt. ca numai pt asta am rezistat si rezist in continuare.va multumesc!

Buna ziua,
la mine este un pic mai grav :

In procesul restructurarii , firma m-a obligat sa semnez in luna aprilie acest an o conventie prin care contractul meu de munca s-ar incheia prin acordul partilor la 1 decembrie 2009 cu ceva salarii compensatorii prevazute in contractul colectiv. Intre timp am rams insarcinata si nasterea e programata anul viitor in luna februarie. Cum sa procedez ca sa reziliez/ anulez agrementul deja semnat cu firma angajatoare? Multumesc anticipat. Mentionez ca inca nu am informat firma de starea mea, urmeaza sa o fac in scris dupa ce primesc sfaturile Dvs. Multumesc.
Iolanda