avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum abordez o mostenire, testament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum abordez o mostenire, testament?

buna ziua,
ma aflu in urmatoarea situatie :

bunica, aflata in proprietatea a catorva mici terenuri agricole doreste sa le lase mostenire celor 2 copii, iar casa unuia dintre ei.
cum putem rezolva legal acesta aspect?
stiu ca pentru terenuri e nevoie de o intabulare. dar aici intervine problema costurilor, intrucat terenurile sunt multe si mici.. intabularea lor am inteles de la cineva avizat, e ingreunata de faptul ca nici terenurile vecine nu sunt intabulate, deci delimitate exact in cartea funciara. ( avem doar titlu de prorprietate pe ele ).

se poate face act de donatie fara intabulare? fara ca actele respective sa fie atacate de unul dintre mostenitori in viitor?

va multumesc .
Cel mai recent răspuns: ContSters267464 , utilizator 18:00, 15 Aprilie 2013
Se poate face fie un contract de donatie, fie testament. Si astfel nu este nevoie de intabulare.
si donatia si testamentul pot fi atacate in viitor.
si in acest caz cand intru in posesie?
la mostenire cred ca e evident.
dar la donatie? se elibereaza acte de proprietate noi?

Va multumesc.
Aveti posibilitatea si sa incheiati antecontracte de vanzare cumparare si apoi sa le validati in instanta.
dupa o donatie se pote elibera titlu de proprietate pe numele meu?
in caz ca vreau sa vand proprioetatea primita ca si donatie cum procedez?

Alte discuții în legătură

Bună seara! o întrebare am și eu. am un act de moștenire ... Fuscel titel Fuscel titel Bună seara! O întrebare am și eu. Am un act de moștenire scris de mana cu martori, asa procedam atunci,este valabil?pot sa atac în instanta cu el? ... (vezi toată discuția)
Mostenire pentru doar unul dintre succesibili cezarpoenaru cezarpoenaru am o intrebare si as dori cateva lamuriri.bunica mea este in viata si ar dori sa lase mamei mele mostenire,casa pamintul etc.MENTIONEZ ca mama mea a avut o ... (vezi toată discuția)
Poate fi minorul proprietar? RoxanaPF RoxanaPF Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o problema. Bunicii doresc sa treaca 2 proprietati pe numele nepotului minor, printr-un act care nu poate fi atac in ... (vezi toată discuția)