Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum abordez o mostenire, testament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum abordez o mostenire, testament?

buna ziua,
ma aflu in urmatoarea situatie :

bunica, aflata in proprietatea a catorva mici terenuri agricole doreste sa le lase mostenire celor 2 copii, iar casa unuia dintre ei.
cum putem rezolva legal acesta aspect?
stiu ca pentru terenuri e nevoie de o intabulare. dar aici intervine problema costurilor, intrucat terenurile sunt multe si mici.. intabularea lor am inteles de la cineva avizat, e ingreunata de faptul ca nici terenurile vecine nu sunt intabulate, deci delimitate exact in cartea funciara. ( avem doar titlu de prorprietate pe ele ).

se poate face act de donatie fara intabulare? fara ca actele respective sa fie atacate de unul dintre mostenitori in viitor?

va multumesc .
Se poate face fie un contract de donatie, fie testament. Si astfel nu este nevoie de intabulare.
si donatia si testamentul pot fi atacate in viitor.
si in acest caz cand intru in posesie?
la mostenire cred ca e evident.
dar la donatie? se elibereaza acte de proprietate noi?

Va multumesc.
Aveti posibilitatea si sa incheiati antecontracte de vanzare cumparare si apoi sa le validati in instanta.
dupa o donatie se pote elibera titlu de proprietate pe numele meu?
in caz ca vreau sa vand proprioetatea primita ca si donatie cum procedez?