Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... instiintare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

instiintare

in conformitate cu art 260 din legea 135/2010am procedat la afisarea prezentei nefiind indeplinite conditiile de inmanare a plicului cu acte de procedura etc.Cel care trebuia sa primeasca plicul munceste in strainatate de vreo 4 ani.Cum trebuie procedat in conditiile acestea .Multumesc
Buna seara,
Ar fi bine sa fie anuntat cel chemat si, daca este faptuitor, sa se prezinte la termen cu avocat.
Ati refuzat sa primiti citatia? Stiti in ce calitate si pentru ce este chemat cel citat?
Nu am refuzat nimic,m am trezit azi cu instiintarea in cutia postala.Cel chemat este parat,iar in instiintare nu apare nici o data la care sa se prezinte
eqvagel, utilizator
Daca este inculpat ar trebui sa angajati un avocat sa vada exact despre ce este vorba.
Nu este vorba despre mine,ci de cineva care a locuit la aceeasi adresa,il voi anunta,desi nu e treaba mea, dar mi se pare absurd ca poti fi judecat in lipsa fara sa sti nimic.Cred ca astfel ti se ia dreptul la aparare