Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

O persoana a facut adresa catre Consiliul de Administratie, adresa aducând la cunostiinta demisia din functie dupa îndeplinirea conditiilor legale prevazute la art.81 din legea 53/2003 din Codul Muncii,solicitand dupa eliberarea din functie sa-si reia activitatea denumita anterior numirii in aceasta functie.
S-a intrunit consiliul,s-a motivat demisia dar nu s-a dorit încheierea unui proces verbal. Care este procedura in continuare ?
Pe cererea de demisie ce s-a scris , cu sau fara preaviz ?
In urma Consiliului de Administratie nu s-a hotarat nimic ,au fost ascultate motivele - putin scandal probabil de aceea nu s-a dorit incheierea unui proces verbal. Pe cerere nu s-a scris nimic.
Consiliul de Administratie nu trebuie decat sa ia la cunostinta de acea solicitare . Presedintele acestuia trebuie sa scrie pe cererea de demisie , daca este cu sau fara preaviz.
Presedintele refuza a scrii ceva pe cererea de demisie (cu sau fara preaviz) .In acest care este temeiul legal?
Regula in materie este efectuarea unui preaviz.