Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce facem cand desi nu avem restantieri foarte multi, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce facem cand desi nu avem restantieri foarte multi, asociatia de proprietari are datorii de 132.000 lei la Radet si 78.000 lei la Apa Nova

Desi nu avem restantieri,datoria asociatiei catre furnizorii de utilitati este in jur de 200.000 lei. Care sunt pasii de urmat? Suntem disperati . Am fost furati de administratora. Nu are registru de casa intocmit. Nu are documente justificative pentru cheltuieli. Va rog sa ne ajutati sa ne spuneti ce avem de facut.
Pentru acumularea prejudiciului mentionat sunt vinovati atat cenzorul,comitetul executiv,
presedintele de asociatie care aveau obligatia lunar sa verifice platile facute de administrator
Prejudiciul mentionat nu s-a acumulat intr-o luna...
Nu are registru de casa intocmit.
Nu are documente justificative pentru cheltuieli.

Cand s-a constatat inexistenta documentelor ?
In speta expusa este necesar sa se realizeze raport asupra activitatii administratorului de imobil de catre cenzorul/comisia de cenzori a asociatiei de proprietari,sa se concluzioneze daca au fost incalcate dispozitii in vigoare ,sa se evidentieze prejudiciul generat de actele si actiunile sau nonactiunile administratorului de imobil
Reprezentantii asociatiei de proprietari trebuie sa convoace administratorul de imobil sa clarifice situatia,poate se solutioneaza amiabil
Daca administratorul nu recunoaste prejudiciul,asociatia de proprietari are dreptul sa formuleze plangere,sa solicite instituirea de masuri asiguratorii pentru recuperare prejudiciu
Asociatia de proprietari poate formula plangere in temeiul disp deciziei RIL nr 3/02.12.2002 pronuntata de procurorul general al Parchetului de pe langa Curtea Suprema de Justitie
ynocentta, utilizator
Ca nu are registru de casa am aflat vineri 25.11.2016 la sedinta locatarilor.Nu a vrut sau nu are contract pentru prestarile de serviciu executate la terasa blocului. Nu a fost controlata niciodata de presedinte, cenzori. Cenzorii sunt fictivi doar pe hartie. Presedintele are clar cunostinta de situatia financiara a asociatiei avand in vedere ca a fost citat in instanta de Radet. Sunt extrem de multe nereguli incat nu stim de unde sa incepem si cu ce.
Nu-mi vine sa cred ca in Bucuresti se pot intampla asemenea situatii: de regula cei doi mari furnizori intrerup utilitatile dupa trei facturi restante

Chiar asa: ce dimensiune are blocul; adica cate apartamente aveti?

Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
Aflam lucruri ce ne lasa fara replica. Pentru administrator a existat conventie civila pana anul trecut. Anul acesta nu are contract. Acelasi lucru se intampla cu presedintele. Nu are contract de mandat nimic. Cum a putut face plata acestora? In baza a ce? Ce au facut acestia pentru banii care i-am dat??? Simplu... au furat. Cum putem rwcupera prejudiciul avand in vedere ca administratora nu este proprietar pe apartament ci parintii ei.?
54 de apartamente are blocul
Adriantot, moderator
Mikaela1973 a scris:
Aflam lucruri ce ne lasa fara replica.

Noi ramanem fara replica pentru ca aflam acum dat dumneavoastra traiti acolo si nu este permis sa nu va fi implicat, sa va fi interesat situatia asociatiei dumneavoastra.
Facand o medie datoria de care spuneti ar fi de 3700 lei/apartament. Comparand aceasta datorie cu media din asociatia noastra aceasta s-a adunat in peste doi ani. Adica nu a sustras administratorul 200.000 lei in 3-4 luni de neatentie a presedintelui, a cenzorului si membrilor comitetului. Banii au fost sustrasi, daca au fost sustrasi, in peste 2 ani.

Incepeti cu alegerea celor ce va reprezinta. Convocati adunarea generala si alegeti presedinte, comitet executiv, cenzori. Acestia sa se ocupe atat de gestionarea curenta a asociatiei cat si de verificarea si elucidarea cauzelor care au dus la aceste datorii.
Cand acestia se vor convinge ca s-au sustras banii asociatiei, sa faca plangere la politie, sa actioneze in judecata vinovatii...