Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Documente pierdute de Posta Romana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Documente pierdute de Posta Romana

Buna ziua
Am trimis o scrisoare prin Posta Romana cu confirmare de primire. La reclamatia mea adresata Postei, aceasta mi-a comunicat ca expeditia nu a fost inmanata destinatarului
Scrisoarea continea o serie de documente care trebuiau sa ajunga. Faptul ca acestea nu au ajus mi-au creat o serie de neplaceri .
Pot solicita Postei despagubiri morele. Ce sanse am sa castig daca deschid un proces?
Cu stima
Eliza
Daca.vi.s-a.raspuns.ca.nu.a.fost.inmanata
destinatarului,este.posibil.sa.se.afle.la.dispozitia.sa.in.termenul.de.
pastrare.legal.
Este.nevoie.de.mai.multe.detalii.din.partea.dvs.
Documentele.se.asigura.de.catre.expeditor.prin.serviciul.de.mesagerii,
respectiv.prin.scrisoare.deschisa.cu.valoare.declarata.completand.si.o
nota.inventar.Confirmarea.de.primire.este.optionala.
Revin cu amanuntele solicitate. Scrisoarea era o trimitere externa, cu confirmare de primire. La reclamatia mea au raspuns ca practic aceasta s-a pierdut. Continea un act original si mai multe copii de acte care trebuiau sa ajunga la destinatar. Faptul ca acestea nu au ajuns mi-au creat o serie de neplaceri. Era un termen in care puteam trimite actele, deci am pierdut din cauza Postei o suma mare de bani.
Ce pot face in acest caz. ?
Cu stima
Eliza
Buna.ziua.
Daca.as.fi.fost.in.situatia.dvs.,as.fi.folosit.serviciul.postal.EMS,prevazut.pentru.trimititerea.
documeentelor.originale.

[ link extern ]
Referitor.la.despagubiri.si.reclamatii.

[ link extern ]

Daca.ati.fi.ales.sa.declarati.continutul.ar.fi.fost.mai.util.
Asa,pare-se.ca.este.doar.o.corespondenta.obisnuita.
Cu.stima.

P.S.Studiati.tot.site-ul.postei.romane,poate,va.va.fi.de.folos.si.in.viitor.

Eu am intrebat ceva concret. Nu ma ajuta cu nimic daca.... Am studiat si site-ul postei. Despagubirea oferita de ei este mult prea mica. Eu am intrebat daca am sanse sa solicit in instanta despagubirea
Cu stima,
Nu.cred.ca.va.poate.spune.cineva.daca.veti.castiga.sau.nu.pe.un.forum.
Din.start,aveati.posibilitatea.de.a.trimite.documentele.originale.prin.EMS,
care.este.serviciul.specializat.pentru.asa.ceva,nicidecum.recomandata.
Dumneavoastra.ati.ales.sa.achitati.un.tarif.mai.mic.
si.in.plus.sa.nu.va.asigurati.documentele.
Aici.nu.este.vina.operatorului.postal.ca.nu.v-a.obligat.sa.folositi.EMS.si.sa.
va.asigurati.documentele.
Incercati,nu.va.opreste.nimeni.Pentru.aceasta.v-am.dat.si.link-urtile.
de.pe.site-ul.lor.
Aveti.cum.dovedi.ca.ati.declarat.continutul.
ca.fiind.documente.originale.si.ati.achitat.tariful.asigurator.pentru.ele?
Daca,da,atunci.aveti.sanse.
Puteti.solicita.instaneti.orice,asta.nu.inseamna.ca.vi.se.va.si.da,daca.ati.
achitat.un.tarif.mai.mic.si.ati.folosit.alt.gen.de.trimitere.postala.
decat.acela.caruia.ii.era.destinat.
Va.doresc.succes!
Cu.stima.