Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ajutor - solicitare restituire bun vandut fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ajutor - solicitare restituire bun vandut fara contract de vanzare-cumparare

aproximativ 3 ani jumate in urma , am cumparat o remorca auto pe o suma modica de la niste vecini ,impreuna cu remorca ( arata foarte rau , nefolosibila , fara ITP de 13 ani ) am primit si talonul si cartea de indentitate ,
mentionez ca a fost buna credinta de ambele parti si fiind si vecini nu am facut contract de vanzare/cumparare
dupa 3 ani si jumatate unul din soti vanzatori ( titularul talonului ) solicita remorca sa ii fie returnata , ptr ca ,considera ca nu mai vrea sa o vanda si m-a actionat in instanta
in aceste conditii am vreo sansa de castig , cum pot sa ma apar ? pot sa fac o plangere penala ptr inseleciune ? sotia (concubina) vanzatorului este dispusa sa fie martora in favoarea mea (asta daca ulterior nu se v-a "suci" si ea)
Buna seara,
Va trebui sa dovediti vanzarea prin acel martor daca nu se va "suci"!
Alte modalitati .... nu pra sunt.
Nu aveti nuciun inscris ca i-ati dat banii?
nu am nici un inscris ca i-am dat bani , a fost incredere si buna credinta , dar vanzatorului nu ii trebuie dupa aproximativ 4 ani ,inscrisuri ca a imprumutat remorca sau plangere ca a fost furata impreuna cu documentele de indentificare ale remorci ?
Cine a platit impozitul remorcii de cand ati achizitionat-o? Aveti chitantele de la taxe si impozite?
cyan cum inregistra remorca la Directia de Taxe si Impozite daca nu a semnat vreun contract de vanzare-cumparare? dati-i remorca si contravaloarea acesteia inapoi si terminati balciul.
ContSters411736, utilizator
Cazul poate sa fie destul de complicat.
Depinde și ce a solicitat în concret și cum motivează în fapt și în drept.

Faptul ca aveți actele va poate ajuta dar depinde și cum va apărați.

Depinde cum va veți judeca fiecare.
Aveți șanse ambii sa câștigați sau sa pierdeți procesul.

Ideea este ca un proces nu se câștigă neapărat de cel care are dreptate ci de cel care se apară mai bine.
De aceea exista dreptul la apărare...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat