Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura din strainatate vanzare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura din strainatate vanzare imobil

Buna ziua,
Doresc sa inchei un antecontract de vanzare-cumparare a unui imobil dobandit prin programul ''Prima casa''.
Vanzatorul imobilului a incheiat in urma cu cativa ani un ''Contract de donatie'' in care doneaza fiului cetatean American stabilit in Tennessee. Acesta din urma a facut o ''Procura speciala'' pentru vanzare la un Notar Public Autorizat din America. Procura are Apostila Conventiei de la Haga din 1961 dar am primit cateva refuzuri de la Notarii din Romania pe motiv ca trebuie incheiata prin Ambasada sau Consulatul Romaniei. Probelema este ca mostenitorul nu se poate deplasa pana la Consulat din cauza distantei foarte mari, aprox 915 km si a problemelor de sanatate si nici in tara nu poate ajunge curand. Ma poate ajuta cineva pentru rezolvarea acestei probeleme? Am inteles ca sunt notari care pot verifica si accepta procura cu apostila.
Multumesc frumos!
Mergeti la mai multe notariate . Este in regula procura.
Multumesc frumos pentru raspuns, dar din pacate am fost respinsa de foarte multi notari. Vor procura de vanzare doar emisa de Ambasada sau Consulat.
Procura este in regula. Personal am cumparat de la o persoana cu o asemenea procura fara nici o problema. In Bucuresti, notarul care mi-a inceiat actul a fost d-na Georgescu. Are biroul in blocul Perla, la Dorobanti.
Imi puteti spune când anume ati încheiat contractul cu aceasta procura? De anul anul trecut nu se mai poate cu procura facuta de notar public american. Multumesc pentru informare!
2015; ideea este ca nu exista nici o dispozitie legala care sa stipuleze obligativitatea incheierii procurii la consulat/ambasada; este un mic abuz al notarilor datorat faptului ca in SUA notarii nu au acelasi statut cu cei din Romania, Italia, Franta, etc. In SUA notar poate fi oricine, indiferent de studii, pregatire, calificare. Insa cata vreme procura este apostilata, acest lucru este irelevant, in opinia mea, dovada stand faptul ca in anii trecuti, desi situatia era aceeasi, acte se incheiau bine merci, fara probleme. Cel mai probabil consulatele de prin SUA sufera de foame si s-au gandit, impreuna cu notarii, sa ii chinuie un pic pe oameni