Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deducere sau plata studiilor de catre statul roman
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deducere sau plata studiilor de catre statul roman

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de urmatoarea situatie. Multumesc anticipat pentru timpul si efortul dumneavoastra.

Doresc sa aplic pentru studii post-unviersitare sub forma de master ( MBA mai precis ) in cadrul unei facultati straine care are un program specific pentru Romania ( o universitate din Austria, mai multe aici: [ link extern ] )

Pe pagina de mai sus se specifica posibilitatea ( in functie de tara din care face parte studentul ) ca o parte din taxele de studiu sa fie acoperite de statul respectiv.

Mai exact, exista exemplul care specifica ca persoanele( cetateni austrieci) liber-profesioniste/self-employed, care isi continua educatia pot beneficia in Austria de o reducere de 50% din taxele de studiu.

Intrebarea mea este daca statul roman are astfel de proceduri/program implementat.

De aseamenea, enentual va rog sa ma indrumati catre autoritatile care sunt abilitate/insarcinate legat de studii/invatamant ( un numar telefon, website, nume autoritate ).

Cu respect si multumiri,

Adrian
adrianctn, utilizator