Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... lnfiintare asociatie de proprietari tip condominiu de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

lnfiintare asociatie de proprietari tip condominiu de catre primarie

Primaria poate infiinta o asociatie de propietari tip condominiu pe toata suprafata unui oras?Ce se intimpla cu cei ce nu vor sa faca parte din asociatie?
Primaria poate fi initiatoarea acestui proiect, dar infiintarea asociatiei o fac proprietarii prin acceptul lor in proportie de peste 50%.

Nu se intampla nimic cu cei ce nu fac parte din asociatie.
Ei pot participa la AG, dar nu pot vota si nu pot alege si fi alesi in organul de conducere al asociatiei.
De platit, platesc cheltuielile la fel cu membrii asociatiei.
Cu alte cuvinte au aceleasi obligatii, dar au drepturi mai putine.
Teoretic primaria poate initia infiintarea unei asociatii de proprietari pe teritoriul unui intreg oras dar va intampina dificultati atat in administrarea concomitenta a condominiilor cat mai ales cu gestionarea fondurilor
Aceia care nu vor dori sa adere la respectiva asociatie,nu vor beneficia de anumite drepturi de afi ales,de a vota in adunarea generala,dar vor avea aceleasi obligatii ca si proprietarii care au incheiat acord de asociere
Obligatiile financiare vor fi la fel ,drepturile vor fi distincte
Daca un bloc intreg nu vrea sa faca parte din asociatie,pot fii obligati de vreo lege sa faca parte din aceasta asociatie tip condominiu?
Nu, proprietarii acelui bloc isi pot infiinta propria lor asociatie.

Infiintarea unei asociatii compusa din mai multe blocuri nu este conforma cu legea 230/2007 deoarece intre blocuri nu exista proprietate comuna pe care s-o imparta si s-o administreze asociatia astfel infiintata.
Fiecare bloc are o proprietate comuna distincta.
Poate fii temei pentru dizolvarea acelei asociatii ?