avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Titlu de călătorie pentru deplasarea cu avionul
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Titlu de călătorie pentru deplasarea cu avionul

In baza unui titlu de călătorie emis de consulatul din Milano, de poate călători cu avionul?
Cel mai recent răspuns: Anca1098 , utilizator 19:57, 11 Noiembrie 2019
Titlul de călătorie se eliberează cetăţenilor români aflaţi în străinătate, care nu mai posedă documente de călătorie valabile, numai pentru ca titularul să se întoarcă în România.

Valabilitatea titlului de călătorie nu poate depăşi 30 de zile, într-un interval de 6 luni

[ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Ianuarie 2018
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Daca zborul inspre Romania include 2 segmente, unul intern in aceeasi tara si celalalt inspre Romania, exista ceva restrictii ce pot fi puse de compania aeriana?
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util

LaGa1987 a scris:

Daca zborul inspre Romania include 2 segmente, unul intern in aceeasi tara si celalalt inspre Romania, exista ceva restrictii ce pot fi puse de compania aeriana?

Daca documentele sunt in regula nu aveti de ce sa va faceti probleme.
Ultima modificare: Marți, 29 Mai 2018
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Multumesc, dar nu este exact chiar ceea ce cautam. Ma intereseaza daca compania aeriana poate refuza imbarcarea pe motiv ca zborul este intern.

Gabriela Monica Ionescu a scris:


LaGa1987 a scris:

Daca zborul inspre Romania include 2 segmente, unul intern in aceeasi tara si celalalt inspre Romania, exista ceva restrictii ce pot fi puse de compania aeriana?

Daca documentele sunt in regula nu aveti de ce sa va faceti probleme.

Dvs. faceti referire la actele de identitate sau la titlul de calatorie?
Posibil ca nu am.inteles eu, dar nici explicatia nu este foarte clara. Pe ce motiv sa va refuze compania aeriana imbarcarea? Fiti mai explicit, va rog.
Multumesc!

Alte discuții în legătură

Document expirat Roxdia Roxdia Sunt in Italia, as dori sa plec in România. Menționez că am buletinul expirat si pasaport nu am deloc. Titlul decalatorie îl pot lua după ce i-au bilete ... (vezi toată discuția)
Titlu de calatorie emis de ambasada romana Eire Eire imbarcare refuzata datorita titlului de calatorie emis de ambasa considerat invalid.La un moment dat,avind pasaportul expirat am solicitat si primit de la ... (vezi toată discuția)
Zbor din milano la timisoara cu titlul de calatorie deeniisaa deeniisaa Buna! Am si eu o intrebare. mi-a expirat buletinul si pasaportul. pentru aceea trebuie sa ma intorc in tara. intrevarea este daca accepta compania ryanair ... (vezi toată discuția)