Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Titlu de călătorie pentru deplasarea cu avionul
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Titlu de călătorie pentru deplasarea cu avionul

In baza unui titlu de călătorie emis de consulatul din Milano, de poate călători cu avionul?
Titlul de călătorie se eliberează cetăţenilor români aflaţi în străinătate, care nu mai posedă documente de călătorie valabile, numai pentru ca titularul să se întoarcă în România.

Valabilitatea titlului de călătorie nu poate depăşi 30 de zile, într-un interval de 6 luni

[ link extern ]
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Daca zborul inspre Romania include 2 segmente, unul intern in aceeasi tara si celalalt inspre Romania, exista ceva restrictii ce pot fi puse de compania aeriana?

LaGa1987 a scris:

Daca zborul inspre Romania include 2 segmente, unul intern in aceeasi tara si celalalt inspre Romania, exista ceva restrictii ce pot fi puse de compania aeriana?

Daca documentele sunt in regula nu aveti de ce sa va faceti probleme.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Multumesc, dar nu este exact chiar ceea ce cautam. Ma intereseaza daca compania aeriana poate refuza imbarcarea pe motiv ca zborul este intern.

Gabriela Monica Ionescu a scris:

LaGa1987 a scris:

Daca zborul inspre Romania include 2 segmente, unul intern in aceeasi tara si celalalt inspre Romania, exista ceva restrictii ce pot fi puse de compania aeriana?

Daca documentele sunt in regula nu aveti de ce sa va faceti probleme.

Dvs. faceti referire la actele de identitate sau la titlul de calatorie?
Posibil ca nu am.inteles eu, dar nici explicatia nu este foarte clara. Pe ce motiv sa va refuze compania aeriana imbarcarea? Fiti mai explicit, va rog.
Multumesc!