avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 305 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara dupa 18 ani se plateste catre mama ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara dupa 18 ani se plateste catre mama sau copil?

Conform unei hotarari judecatoresti pensia alimentara se plateste intr-un cont. Pana la 18 ani contul este aferent mamei copilului. Dupa 18 ani se poate plati direct copilului major? Este necesara o noua hotarare judecatoreasca pt aceasta?
Va multumesc,
Ultima modificare: Marți, 19 Septembrie 2017
geologicon, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 16:27, 13 Aprilie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca copilul devenit major se afla in continuarea studiilor poate beneficia de pensie de intretinere.Daca debitorul nu intelege sa plateasca de buna voie pensia atunci actiunea o sa fie formulata de major si tot el se va adresa unu iexecutor judecatoresc.Depinde si de continutul sentintei prin care a fost stabilita pensia,pana la ce varsta este prevazut ca tatal are obligatia,daca este prevazut pana la varsta majoratului atunci o sa fie nevoie de o noua sentinta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Calitate procesuala activa are majorul.
Acesta are deplina capacitate procesuala.

Parintii nu au calitate procesuala .( actiunea este respinsa pentru lipsa calitatii procesuale active ).

Asadar, plata este efectuata catre creditorul obligatiei de intretinere.

Plata poate fi efectuata intr-un cont bancar, al carui titular este debitorul obligatiei de intretinere.

Pentru a fi obligat debitorul la plata unei pensii de intretinere catre un major, trebuie sa exista o noua hotarare judecatoreasca.

Obligatia legala de intretinere subzista pana la implinirea varstei de 26 de ani, daca majorul studieaza si nu obtine venituri dintr-o activitate remunerate, venituri constante.

Starea de nevoie este generata de lipsa veniturilor salariale.

Nu are relevanta forma de invatamant aleasa.

Ratiunea acordarii intretinerii majorilor este data de continuarea studiilor universitare.

Hotararea este executorie de drept.



Succes.



2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Consider ca este necesara o actiune in instanta a fostului minor (acum major cu drepturi depline) prin care sa arate ca are inca nevoie de intretinere INTRUCAT ISI CONTINUA STUDIILE (singurul motiv ptr care obligatia de intretinere ramane in vigoare si dupa majorat). Modul de plata poate fi: numerar (cu chitanta descarcatoare semnata de beneficiar), mandat postal (pe numele beneficiarului), virament bancar in contul indicat de beneficiar. Dupa 18 ani, si in conditii de continuare a studiilor, beneficiarul este copilul dvoastra devenit major. In conditii de amiabilitate, anumite aspecte se pot rezolva si notarial. As contrazice-o pe dna avocat IS, intrucat numai continuarea studiilor la ZI (si nu la fara frecventa) implica continuarea nevoii de intretinere.
Ultima modificare: Marți, 19 Septembrie 2017
asaofi, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ioana Stoica a scris:


Nu are relevanta forma de invatamant aleasa.

Total greșit. Numai dacă frecventează facultatea sau master-ul LA ZI, se află în stare de nevoie.
Dacă învață la fără frecvență, poate să lucreze și să se auto-întrețină.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dapix a scris:

Ioana Stoica a scris:


Nu are relevanta forma de invatamant aleasa.

Total greșit. Numai dacă frecventează facultatea sau master-ul LA ZI, se află în stare de nevoie.
Dacă învață la fără frecvență, poate să lucreze și să se auto-întrețină.



Legea nu prevede sa fii student la invatamantul de zi. Aveti in vedere hotararile instantelor.

Starea de nevoie este data de lipsa veniturilor ,nu de posibilitatea efectiva de a si asigura subzistenta

Alte discuții în legătură

Pensie de intretinere dodorel62 dodorel62 Buna ziua . Eu am de achitat o pensie de intretinere si in hotararea pronuntata de judecatorie trebuie sa platesc aceasta suma pana cand fiul meu termina ... (vezi toată discuția)
Cand inceteza plata pensiei alimentare? exista obligativitatea platii pensiei si pe perioada masterului? Marian marius Marian marius Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii: fiul meu a este licentiat din ac. vara, si m-a informat ca vrea sa se inscrie la masterat tot in cadrul ... (vezi toată discuția)
Sunt divortata am 2 copii in custodie.cel mare a implinit 18 ... Emes Emes Sunt divortata am 2 copii in custodie.cel mare a implinit 18 ani .A intrat la facultate.E drept ca tatal lui sa nu mai plateasca pensie alimentara?Dupã ... (vezi toată discuția)