Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Respingere dosar pensionare limita de virsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Respingere dosar pensionare limita de virsta

Buna Ziua!O intrebare pe forum..unui coleg de serviciu i-a fost respins doarul de pensionare limita de virsta pe motivul ca doua adeverinte de grupa emise de o societate de arhivare nu s-au valorificat ''temei juridic eronat''care sa fie cauza?Aceste arhive nu sunt luate in considerare de casele judetene de pensii?Adeverintele emise cu toate ca le platim nu au nici o valoare?Este vorba de sudor in agricultura fostele I.AS si SMA Cum trebuie sa procedeze pentru ai fi recunoscute adeverintele de grupa a doua?La depunerea dosarului de pensionare Casa de pensii le-a primit (adeverintele)ulterior a emis decizia de respingere ''nu s-au valorificat-temei juridic eronat''Multumesc mult!
Prin temei juridic eronat, casa de pensii a spus ca in adeverintele respective nu s-a precizat corect temeiul legal al acordarii grupei de munca (legea nr. ..din ..art ... / HG nr. ...din...art.... / Ordin MMPS nr. ..din ..art. ..../ documnetul intern al firmei nr. ..din .../ pozitia .... (nominalizare beneficiar).
Postati temeiurile invocate de emitent in acele adeverinte si despre ce perioada este vorba.
Cornel Vasile a scris:

Postati temeiurile invocate de emitent in acele adeverinte si despre ce perioada este vorba.

''Temeiu juridic al incadrarii in grupa a doua a il reprezinta ORD.50/1990,anexa 2,poz.184,colaborat cu art.3 din preanbul,completat cu Scisoarea MMPS nr.40/19/DA/03.02.1995''pentru perioada lucrata la SMA Roseti,jud.Calarasi,si ''temei juridic al incadrarii in grupa a doua de munca il reprezinta ORD.125/19990,anexa 2pct.104,completata cu prevederile ORD.50/1990 din preambul,precum si cu scrisoarea MMPS NR.40/19/DA/03.02.1995''Pentru IAS Roseti jud.Calarasi Perioadele sunt 26.11.1984,18.02.1992 SMA Roseti jud.Calarasi,si 18.02.1992 -01.05.2003 I.A.S Roseti jud.Calarasi.La SMA a lucrat ca Tinichigiu activitati de decapari,degresari pentru reparatii tractoare si masini agricole iar la IAS ca Sudor. aceleasi activitati.Multumesc mult!
cacenschivio_GL;, utilizator
In adeverinta nu se mentioneaza documentul intern al firmei prin care lucratorul (nominalizat) se incadreaza in grupa de munca.
La adeverinta, firma trebuie sa anexeze copie dupa documentul intern al firmei prin care lucratorul a fost nominalizat in grupa de munca.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Adeverinta a fost eliberata de o societate de arhivare "Arhive Montero Group"Acolo se afla arhiva soc.SMA si IAS Roseți Calarasi..ce se poate obtine de la arhiva?