Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal circulatie

De la autoaciidentare cu urmari de dosar penal ...in cat timp trebuie sa iti supende permisul ( legal )
Incercati sa descrieti exact situatia de fapt.
Am vrut sa pornesc un Atv si am cazut de pe el. A venit salvare ca asa a fost sesizata ..dar fara a ma transporta la spital doar pt un cucui in cap ....si a venit si politia cred ca era Rurala nici decum rutiera ...sau uitat a vazut ca totu e ok .mi-au zis sa merg acasa si au plecat .Mentionez sunt martori .( cred ca plecarea lor era cu tenta de ..ne cauti ca sa fie bine) cea ce nu am facut . Am intrat in casa mi-am pus compresa la cucui ...si mi-am desfacut o doza de bere ..fapt care am mai consumat si inca una dupa si un paharel de tuica ...Aproximativ dupa o ora ..m-am pus sa ma culc .Dar m-am trezit cu politia la poarta ...si mi-au zis sa merg pana la sectie ...acolo mau obligat sa suflu in fiola fara drept de replica si fara martori ..Binenteles ca mau dus la recoltare ...Mi se parea o aberatie dar nu mam opus .Mi-au facut dosar penal si l-au dat la un agent de la rutiera sa il instrumenteze ..Mi-au dat de inteles ca trebuie sa .....ca sa fie bine ....Cel de la rutiera a vazut ca aproape 40 de zile au trecut si nu lam cautat ...Ma amenintat si a zis sa vin cu permisu sa mil suspende ..A zis ca trebuia in prima zi sa mil suspende dar a zis ( am fost baiat bun si am te-am asteptat prea mult ) .
Au trecut 5 luni si inca dosarul nu e trimis la judecatoare .
El mia promis sa imi iau gandul aproape 2 ani de la permis .
Jobu meu depinde de permis .Mentionez sunt intretinator de familie

Va rog sa ma sfatuiti ce e mai bine
Sunt convins ca m-as lupta cu morile de vant .
Multumesc pt timpul acordat .
Ce valoare ati avut in aerul expirat? valoarea din probele biologice ati aflat-o?
O sa se efectueze calculul retroactiv, daca spuneti adevarul, acolo este sansa dvs.
Intrebarea mea este ..Au procedat legal ? Oare trebuie sa ma adresez sefului IJP sa ii spun povestea .
Legal ore nu trebuia sa imi puna fiola la fata locului sau sa ma duca atuncea la sectie ?
Au spus ca am avut 0.41
La probe a iesit 0.85Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ce valoare ati avut in aerul expirat? valoarea din probele biologice ati aflat-o?
O sa se efectueze calculul retroactiv, daca spuneti adevarul, acolo este sansa dvs.

Domnule avocat ...nu ma-ti lamurit cu absolut nimic ..
Multumesc pt timpul acorda

Intrebarea mea este ..Au procedat legal ? Oare trebuie sa ma adresez sefului IJP sa ii spun povestea .
Legal ore nu trebuia sa imi puna fiola la fata locului sau sa ma duca atuncea la sectie ?
Au spus ca am avut 0.41
La probe a iesit 0.85Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ce valoare ati avut in aerul expirat? valoarea din probele biologice ati aflat-o?
O sa se efectueze calculul retroactiv, daca spuneti adevarul, acolo este sansa dvs.