Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare salariu - REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare salariu - REVISAL

Speta: s-au inregistrat modificarile salariale in Revisal, in data de 18.01. Din pacare persoana care a procesat modificarile a trecut la data la care produce efecte, data de 18.01.2018 in loc de 01.01.2018.

Cum poate fi remediata problema? E pasibil de amenda?

Multumesc
Prin corectie se poate indrepta greseala efectuata.
Multumesc pentru raspuns.

O ultima lamurire: in luna decembrie a avut loc negocierea colectiva, in urma convocarii salariatilor pe data de 13.12.2017 s-a emis procesul verbal si decizia colectiva de modificare a salariului ( cu data de 13.12.17) - modificarea incepand cu data de 01.01.2018. Decizia a fost luata la cunostinta prin semnatura de toti angajatii. E nevoie sa se emita si AA pentru fiecare salariat in parte?

Multumesc
Nu este nevoie sa se incheie si AA daca s-a emis decizie colectiva.
Din pacate data la care produce efecte nu mai poate fi modificata prin corectie in Revisal.....am descoperit acum.
Din pacate , va contrazic , data poate fi corectata in REVISAL - programul oferit de Inspectia Muncii -