avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lamuriri cu privire la un extras de carte funciara, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lamuriri cu privire la un extras de carte funciara, intabulare drept de proprietate absent pentru unele corpuri de cladire

Buna ziua!

Continuand aventura mea in incercarea de a-mi cumpara o casa (am mai postat o intrebare pe acest subiect), impreuna cu banca am descoperit o noua problema, pe care as vrea sa o prezint aici, in speranta ca ma puteti lamuri.

Imobilul pe care as vrea sa-l cumpar este compus din teren si casa, iar casa are doua corpuri C1 si C2. Corpul C1 nu apare in extrasul de carte funciara, decat in Anexa Nr. 1 la Patea I; banca afirma ca nu-mi poate pune ipoteca pe imobil, din cauza ca acest corp C1 nu are intabulat dreptul de proprietate.

Ce parere aveti? Are dreptate banca? Exista vreo solutie in acest sens? As putea sa intabulez eu dreptul de proprietate ulterior adjudecarii (imobilul este vandut de executor in urma deciziei instantei care a constatat ca cei trei proprietari nu pot imparti imobilul si niciunul nu-l vrea pentru el)? Este vreo metoda prin care proprietarii isi pot intabula dreptul de proprietate pe C1 acum? Se poate pe baza unui certificat fiscal de la Primarie? Cine poate face demersul?

Va multumesc!

Pe scurt, continutul cartii funciare este urmatorul:

Carte Funciară Nr. XXXXX

A. Partea I. Descrierea imobilului

TEREN Intravilan
Adresa: ...

Nr. crt: A1
Nr. cadastral/Nr. topografic: XXXXX
Suprafaţa* (mp): din acte: 428mp, masurata: 420mp
Observaţii / Referinţe: teren imprejmuit

Constructii

Nr. crt: A1.2
Nr. cadastral/Nr. topografic: XXXXX-C2
Adresa: ...
Observaţii / Referinţe: S. construita la sol: 52 mp; S. construita desfasurata: 52 mp; Anexa (bucatarie, baie, hol), din caramida, acoperita cu tabla, edificata in anul 1932. Fara certificat de performanta energetica.

B. Partea II. Proprietari şi acte

NNNNN / 26/06/2017 ... diverse acte notariale, certificate de mostenitor, acte administrative, hotarari judecatoresti

B1 Intabulare, drept de PROPRIETATE atribuire, dobandit prin Lege, cota actuala 1/1
A1
1) X, cota nedeterminata
2) Y1, cota nedeterminata
3) Z, cota nedeterminata

B2 Intabulare, drept de PROPRIETATE, dobandit prin Hotarare Judecatoreasca, cota actuala 1/1
A1.2
1) Y1, cota nedeterminata
2) Y2, cota nedeterminata (Y2 este sotul lui Y1)

C. Partea III. SARCINI
NU SUNT

Anexa Nr. 1 La Partea I

Planul imobilului
...
Date referitoare la teren
1. Curti constructii / Intravilan DA / Suprafata

Date referitoare la construcţii
A1.1 / Numar: XXXXX-C1 / Destinatie constructie: constructii de locuinte / Suprafata: 55mp / Situatie juridica: fara acte / Observatii: S. construita la sol: 55 mp; S. construita desfasurata:50 mp; Locuinta cu 2 camere, din caramida, acoperita cu tabla, edificata in anul 1936. Nu detine certificat de performanta energetica.
A1.2 / Numar: XXXXX-C2 / Destinatie constructie: constructii anexa / Supfrafata: 52mp / Situatie juridica: cu acte / Observatii: S. construita la sol: 52 mp; S. construita desfasurata: 52 mp; Anexa (bucatarie, baie, hol), din caramida, acoperita cu tabla, edificata in anul 1932. Fara certificat de performanta energetica.

Alte discuții în legătură

Greseala notariala la un act de vanzare cumparare cu uzufruct viager test_testare test_testare Buna ziua. Am cumparat un teren (y1 m.p)cu casa si anexe printr-un act de vanzare cumparare cu uzufruct de la parintii mei In planul imobilului este trecut ... (vezi toată discuția)
Suprafata imobil svisarinescu svisarinescu Buna ziua . Am o firma care inchiriaza o parte din cladiri si teren unei alte societati pentru sediu social. Cladirea pe care o inchiriez are o suprafata la ... (vezi toată discuția)
Despre intabulare teodosie113 teodosie113 In cazul cand intr-o curte sunt situate doua corpuri de cladire acestea au nr cadastrale si de intabulare diferite sau nr. cadastral si de intabulare este ... (vezi toată discuția)