avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical - CIM determinat la un angajator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical - CIM determinat la un angajator

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu parerea dvs in urmatoarea speta.

Sunt angajata cu CIM la 2 angajatori astfel:
1. la locul de munca unde am functia de baza (angajator 1) - angajata din 01.01.2010, contract pe perioada nedeterminata;
2. la locul de munca fara functia de baza (angajator 2) - angajata din 01.01.2018, contract pe perioada determinata pana la 30.04.2018, va inceta de drept;

Urmeaza ca in perioada urmatoare sa intru in concediu de maternitate ( 15.04.2018 sau 01.05.2018).
In situatia in care intru in maternitate la 15.04.2018, angajatorul 2 unde am contract pe durata determinata imi va plati indemnizatia de maternitate pana la 30.04.2018. Pentru diferenta pana la 126 zile ma pot adresa casei de sanatate?

Dar daca intru in maternitate la 01.05.2018, pot sa ma adresez direct casei de sanatate pt plata indemnizatiei?

Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Prelungire contract de munca cristtina_r cristtina_r Buna ziua, m-am angajat printr-un interviu intr-o multinationala in baza unui contract de munca pe perioada determinata de 3 luni urmand a se prelungi pe 6 ... (vezi toată discuția)
Stopare plata contributie de sanatate persoana fizica kamy_nora kamy_nora Buna ziua ! O persoana fara venit a depus in august 2017 D 604, pentru plata contributiei de sanatate. Incepand cu 01.05.2018, persoana se incadreaza in ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate kinga80_toth kinga80_toth Pana 01.11.2014 am lucrat la doua socieatati, la una cu 2 ore, la cealata cu 6. Din noiembrie am ramas angajata doar la una dintre societati cu norma intreaga ... (vezi toată discuția)