Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie diicot
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie diicot

Buna ziua!

Am fost prins acum vreo 3 luni de zile de cei de la anti drog cand cumparam droguri de mari risc. Am fost la sectie in acea seara, ne-am dat declaratiile. In declaratia mea am scris ca sunt consumator de o luna de zile, am recunoscut ca am cumparat de la ei si cam atat. Ei au recunoscut ca mi-au vandut mie si cam atat stiu.
Astazi acesti "vanzatori" au primit citatie de la diicot sa se prezinte maine la tribunal ca invinuiti.
Eu nu sunt momentan acasa (unde ar trebui sa vina citatia daca vine). As vrea sa stiu care sunt sansele sa primesc citatie, daca vine acasa (la usa) sau in cutiuta postala si eventual daca risc ceva (grav) sau nu..

Pe acolo pe la sectie mi-au spus sa stau linistit fiind prima abatere, n-o sa patesc nimic (de altfel asa le-au spus si lor - probabil avand in vedere ca eu am fost prins cu aproape 1g la mine, iar ei nu aveau nimic in momentul flagrantului).

Astept raspunsul dumneavoastra,
Va multumesc !
mt1, utilizator
mt1 a scris:

Pe acolo pe la sectie mi-au spus sa stau linistit fiind prima abatere, n-o sa patesc nimic (de altfel asa le-au spus si lor - probabil avand in vedere ca eu am fost prins cu aproape 1g la mine, iar ei nu aveau nimic in momentul flagrantului).

Normal, ne-au saltat dupa ce s-a desfasurat actiunea de vanzare-cumparare.

Legislativ, inteleg ca risc inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi. As vrea sa stiu cam ce se intampla de fel in astfel de cazuri..
Citatia va va sosi acasa , cert. insa. este posibil sa o primiti si in cutia postala. Ar fi bine sa urmariti mai mereu. Faptul ca ati recunoscut totul , ca ati fost sincer, ca sunteti la prima actiune de genul asata ,toate acestea va pot avantaja , in sensul ca pot fi apreciate ca si circumstante atenuante. Ramane de vazut cum anume se va solutiona. Insa, asa cum observati , consumul si traficul de stupefiante sunt considerate infractiuni cu un grad ridicat de pericol social, lucru pentru care maximul pedepsei atinge 15 ani.
ContSters47264, utilizator
Pana acum nu am primit nimic si, dupa cum am mai spus, toti ceilalti au primit deja si sunt chemati maine de dimineata.

Aceste citatii pot ajunge si seara?

In cazul meu, ce se specifica de obicei pe citatie? Imi pot da seama de acolo daca e grav ori ba?
mt1, utilizator
Citatiile pot ajunge fie prin factor postal fie prin agent procedural
Va inselati,vizitele si motivele pentru care DIICOT invita la audieri,de regula sunt cam grave
ynocentta, utilizator
Sigur nu este posibil ca ei sa primeasca si eu sa nu primesc citatie ?
mt1, utilizator