Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale reprezentare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

reprezentare

Un asociat unic cedeaza intreg capitalul social al SRL unde detine aceasta calitate ,catre 21 persoane fizice care vor deveni noii asociati.Desi capitalul social este in intregime in numerar, existand bunuri imobile in patrimoniu, care se transmit la randul lor catre noii asociati, actul de cesiune si actul constitutiv cel nou presupun ca se vor incheia in fata notarului. Intrebare: e obligatoriu ca toti cei 21 de cesionari sa fie prezenti personal la notar? Mai exact: nu este posibil ca unul dintre ei sa-i reprezinte si pe ceilalti asa cum se procedeaza cu modificarea ulterioara a actului constitutiv al unui SA?
de ce la notar? actul principal e in forma autentica?
daca nu e nu tr. sa te duci la notar. daca da cred ca tr.sa mergi cu toti.
asta e parerea mea.
daca actul modificator contine toate clauzele referitoare la drepturile si obligatiile cedentilor si cesionarilor si a fost semnat si de acestia, contractul de cesiune nu se mai prezeinta. daca actul modificator este hotararea AGA trebuie sa contina obligatoriu antetul firmei, numar si data, semnaturile persoanelor abilitate, stampila, modul de convocare a AGA, conditiile de validatate a hotararii, conform dispozitiilor legale sau statuare. forma autentica a actului modificator este obligatorie numai pentru SNC, SCS si GIE.
Daca actul aditional va cuprinde cesiunea unor parti sociale ale unei s.c. care are ca aport in natura si teren, actul aditional trebuie obligatoriu sa fie in forma autentica.
Asa prevede legea privind circulatia juridica a terenurilor si L.31/1990 rep.
Acuma, daca cei 21 nu se pot prezenta in fatza notarului pentru cedare - cesionare, un avocat poate sa-i dea data certa actului aditional, acesta rsp. de semnaturile si prezentza partilor, notarul doar il autentifica in baza semnaturii avocatului care a dat data certa actului aditional.;)
La un S.A. situatia este alta
Actiunile se transmit prin bursele de valori mobiliare.
nu este aceiasi situatie